Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Yaşam
@saglikli-yasam | 2 Jul 18 - 15:14

Boğaz ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne iyi gelir?
Boğaz ağrısını hemen hemen herkes hayatında bir defa da olsa deneyimlemiştir. Özellikle geceleri artan ağrılar ve yerine göre durmak bilmeyen öksürükler gecemizi mahfedebilir.
Boğaz ağrısı ve ciddi öksürükler olduğunda muhakkak bir doktora gidilmelidir. Fakat her zaman doktora gidecek fırsatı olmayanlar, köyde yaşayanlar veya öksürüğü hafta sonuna denk gelenler için bu yazıyı yazdık.
Unutulmamalıdır ki boğaz ağrısının bir çok nedeni olabilir. Enfeksiyon, iltihaplanma, tahriş olma, soğuk tüketiminden dolayı şişme vs...

1. Bol bol su tüketin
İlk ve en önemli tavsiye su tüketimi olacaktır. Aşağıdaki diğer tüm seçenekleri de yapacak olsanız seanslar arasında bol bol su tüketmeye dikkat edin. Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşur ve kendini suyla yeniler.

2. Tuzlu sıcak su tüketin ve gargara yapın
Bir bardak sıcak suya (çok sıcak olmasın, ılıktan biraz fazla) yarım çay kaşığı tuz ilave edin ve karıştırıp için. Bu boğaz ağrısını yatıştırmaya ve salgıları parçalamaya yardımcı olabilir. Ayrıca boğazdaki bakterileri öldürmeye yardım ettiği bilinmektedir. Boğazı temiz tutmak için her 3 saatte bir yapılmalıdır.

3. Bal tüketin
Çayla karıştırılarak veya sadece olarak tüketilen bal boğaz ağrısı için iyi bir ev ilacıdır. Yapılan bir araştırmada balın gece öksürüklerini yapay öksürük baskılayıcıları kadar etkili bir şekilde durdurduğu sonucuna varılmıştır.

4. Kabartma tozu ve tuzlu su
Tuzlu su ile gargara yapmak sık kullanılırken buna ilaveten bir miktar kabartma tozu da eklemek boğaz ağrısını gidermeye yardımcı olabilir. Bu yöntem de bakretileri öldürüp maya ve mantarların büyümesini engelleyebilir.
Bir bardak ılık suya çeyrek çay kaşığı tuz ve çeyrek çay kaşığı karbonat ilave edip karıştırın.

5. Nane tüketin
Nane, şifayı teşvik edebilecek anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir ve bünyesinde boğaz ağrısına ve öksürüğe yardımcı olacak mentol içerir. Ayrıca nefesi ferahlatma kabiliyeti de vardır.
Seyreltilmiş nane yağı spreyleri boğaz ağrısını hafifletebilir. Evde taze nane bulunuyorsa çiğ olarak da tüketilebilir.

6. Papatya çayı için
Papatya çayı iyi bir doğal yatıştırıcıdır. Uzun zamanlar boğaz ağrısını yatıştırmak için kullanılmıştır. Genellikle anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri için kullanılır. Yapılan bazı çalışmalar papatya buharı solumanın boğaz ağrısı da dahil olmak üzere soğuk algınlığını azalttığını ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

7. Meyan kökünün boğaz ağrısına faydası
Meyan kökü de uzun zamanlar boğaz ağrısı tedavisinde kullanılmıştır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda da meyan kökünün suyla karıştırılıp gargara yapılmasının boğaz ağrısına bir çözüm olabileceğini göstermiştir.
Fakat hamilelere tavsiye edilmediğini de belirtelim!

8. Elma sirkesinin boğaz ağrısına faydası
Birçok alanada olduğu gibi boğaz ağrısında da elma sirkesi yardımımıza koşuyor. Antibakteriyel olan elma sirkesinin birçok çalışmada enfeksiyonlarla mücadelede antimikrobiyal etkilerini gösterdiği sonucuna varılmıştır. Asidik yapısı nedeniyle, boğazdaki mukusu parçalamak ve bakterilerin yayılmasını önlemek için kullanılabilir.
Bir fincan suya 1 ila 2 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edip karıştırın ve bununla gargara yapın. Bunu her saat başı yapın.

9. Sarımsak da antibakteriyel bir mucize
Sarımsak da bilinen en iyi antibakteriyel besinlerden biridir. Enfeksiyonlarla mücadele edebileceği bilinen bir organosulfer bileşiği olan allisin içerir.
Yapılan çalışmalar, düzenli olarak sarımsak takviyesi almanın, soğuk algınlığı virüsünü önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ağız kokusu yapması nedeniyle pek tüketilmeyen sarımsağı hayatımızdan çıkarmamamız gerekir. İster yemeğe katarak, ister çiğ olarak en geç haftada bir tüketilmelidir.

#boğaz-ağrısı-nasıl-geçer
#boğaz-ağrısı #elma-sirkesi #papatya-çayı #kabartma-tozu

241207

2 Comment
Buse Ö. Buse Ö.
2 Jul 18 - 19:11
Boğaz ağrısı için bolbol sıcak su tüketmek gerek. Yumuşatır o. bide yazıldığı gibi tuzlu suylada gargara yapmak gerek. Annem hep öyle yaptırırdı bana ve faydası olurdu. Birde hastayım diye oturmamak gerek egzersiz yapmak gerek vücudun mikroplarla savaşması için
Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Yaşam
1 Aug 18 - 22:54
buse34 Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Tabii ki en doğrusu en kısa sürede doktora gitmek, bunu yine belirtmiş olalım. Fakat istisnai durumlarda günü kurtarmak için gerekli bilgiler...
Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı