Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Yaşam
@saglikli-yasam | 6 Apr 19 - 04:31

Plasenta ve Diğer Doğum Sonrası Malzemelerinin Sağlık Faydaları
Kadınlar, gittikçe artan şekilde plazmalar ve diğer doğum sonrası materyalleri kullanmayı tercih etmeye başladılar. Bunu yaparken, dünyadaki birçok kültürden gelen kadınların geleneklerini takip ediyorlar. En yaygın uygulamalardan biri, yeni annelerin plasentayı pişirmesi ve yemesidir. Özellikle yabancı ünlülerin bunu dile getirmesi ve bu plasentayı yediklerini söylemeleri bu davranışın halk arasında popülerlik kazanmasına neden olmuştur. Bunu yapmanın, hem anne hem de çocuk için sağlığa birçok yönden katkıda bulunduğu söylenir.
İşte plasentanın yenme sebeplerinin en önemlilerinden beş tanesi:

1. Geri Beslenme
Hamilelik ve çocuk doğumu çok büyük miktarda enerji alır. Yeni bir anne plasentayı tükettiğinde, vücuduna kaybettiği bazı besinleri geri kazandırır. Plasenta, doğum sırasında kanını kaybetmiş annelere özellikle faydalı olabilecek yüksek miktarda protein ve demir içerir.

2. Partum Depresyonunun Önlenmesi
Plasenta ayrıca bol miktarda vitamin, özellikle de B6 sağlar. Bu vitaminler, birçok yeni annenin karşılaştığı depresyondan korunmada çok önemli olabilir. Plasentayı tüketmek, bir kadının vücudunda mevcut stres düşürücü hormonların miktarını da artırabilir.

3. Artan Anne Sütü Üretimi
Bu, plasentaların geleneksel iyileştirici kullanımlarından biridir. Özellikle Asya kültürleri, zorluk çeken kadınlarda süt üretimini teşvik etmek için doğum sonrası malzemeleri kullanma konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Bu kullanımın kurutulmuş plasenta kullanılarak yapılan bilimsel bir çalışmada etkili olduğu kanıtlanmıştır.

4. Uterin restorasyonu
Hamilelik ve doğum, annenin uterusunda ciddi bir zorlanma meydana getirir. Plasentayı tüketmek, vücudu oksitosin üretmeye teşvik ederek bu konuda yardımcı olabilir. Bu hormon, uterusun normal, sağlıklı boyutuna daha hızlı dönmesini sağlar. Oksitosin ayrıca doğum sonrası kanama ve iç hasarın iyileşmesine yardımcı olabilir.

5. Kordon Kanı Tasarrufu
Plasenta önemli olmakla birlikte, sağlığı teşvik eden tek materyal kaynağı değildir. Birçok aile kordon kanını almayı ve saklamayı seçiyor. Bu kan göbek kordonundan gelir ve doğumdan sonra bir şırınga kullanılarak alınır. Kordon kanı değerlidir çünkü kök hücrelerle doludur. Kök hücreler, Tip 1 diyabet gibi genetik bozukluklar ve kalp hastalığı gibi kazanılmış problemler dahil olmak üzere birçok sağlık durumunu tedavi etmek için kullanılabilir.

Doğum sonrası malzemelerin nasıl kullanılacağına dair kararlarınızı verirken yukarıda listelenen sağlık yararlarını göz önünde bulundurun. Plasentayı tüketmek, artan enerji, mutluluk ve sağlık ile yenilenmiş bir anne sağlayabilir. Bu faydalar hem kısa hem de uzun ömürlü olma potansiyeline sahiptir.

Plasenta neden yenir? Plasenta yenir mi?
Plasenta yemek yeni doğum yapmış canlıların, doğum sonrasında güçsüz düşmeleri ve yavrularını bırakıp avlanmaya gidemeyecek olmaları sebebiyle doğa tarafından içgüdüsel olarak kodlanmış bir davranıştır. Fakat bu insanlar için artık geçerli olmayabilir. Özellikle tıbbın gelişmesi, doğumların daha kolay bir hale gelmesi ve doğum sonrası hem anne hem de bebek için takviye ürünlerin bulunması buna gerek bırakmıyor. Ve tabii ki bir diğer etken de insanın kendisine ait bir parçayı pişirip yemesi sebebiyle söz konusu olacak dini, ahlaki ve kültürel etki.
#plasenta

Plasenta ve Diğer Doğum Sonrası Malzemelerinin Sağ
011029

Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı