Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Yaşam
@saglikli-yasam | 14 Mar 19 - 02:13

Plastik Su Şişesindeki Su Tehlikesi
Başta kadınların dikkat etmesi gereken çok önemli bir durumdur plastik şişelerdeki suyu tüketmek. Arabanızda bulunduracağınız plastik su şişesindeki su çok tehlikelidir. Plastik su şişeleri ünlü müzisyen Sheryl Crow'un göğüs kanseri olmasının en büyük nedenidir. Plastik şişeler özellikle Avustralya'da yüksek sayıda görülen göğüs kanseri vak'alarının en büyük nedenidir.

Annesine çok yakında göğüs kanseri teşhisi konulan bir arkadaşımıza doktor şunu söyledi: "Kadınlar arabalarda bırakılmış plastik su şişelerinden su içmemelidir. Yüksek sıcaklık ve şişe plastiklerindeki belli kimyasallar göğüs kanserine neden olabilir. Lütfen dikkatli olun ve arabada bırakılmış plastik şişelerden su içmeyin!"

Yüksek sıcaklık, plastiğin içindeki toksinleri suya ve yiyeceklerimize geçiriyor ve doktorlar bu toksinleri kanserli hücrelerimizin etrafında kolaylıkla gözleyebiliyorlar.

Bu bilgi kesinlikle iyi bilmemiz gereken ve sakınmamız gereken bir tehlike ile ilgilidir, yaşam kurtarabilir. Lütfen bu bilgiyi etrafınızdaki bütün bayanlara iletiniz.

Peki ne yapmak gerekir?
Mümkünse paslanmaz çelikten bir termos ya da camdan yapılmış şişeler veya kaplar kullanılmalı.

Ayrıca;
Mikrodalga fırınlarına plastik tabak ve kutuları koymayınız! Plastik su şişelerini buzluğa koymayınız! Plastik tabak örtülerini (SARAN WRAP, STREÇ v.b.) mikrodalga fırınına koymayınız. Dioxin isimli kimyasal madde kansere neden olur, özellikle göğüs kanseri. Dioxin maddesi vücudumuzdaki hücreler için bir zehirdir. Plastik şişeleri içinde su varken dondurmayınız. Bu durumda plastik içindeki Dioxin'i açığa çıkartmaktadır.

Geçen günlerde Edward Fujimoto, Wellness Program Manager (Castle Hospital) bir TV programında bu sağlık tehdidini açıkladı. Dioxinlerin bizler için ne kadar tehlikeli olduğu gerçeğini anlattı. Yiyeceklerimizi mikrodalgada plastik kutular içinde ısıtmamamızı istedi. Bu özellikle içinde yağ olan yiyecekler için daha önemlidir. Yağ, yüksek sıcaklık ve plastiklerin bir araya geldiklerinde Dioxin açığa çıkarttıklarını ve bunun vücudumuzdaki hücrelere geçtiğini açıkladı. Plastikler yerine Cam, Pyrex, CorningWare ya da seramik den yapılmış kapların kullanılmasını tavsiye etti. Microwave (Mikrodalga) için hazır üretilmiş çabuk ısıtılabilen yiyecek paketlerini başka bir kaba aktararak ısıtınız. Kâğıt çok kötü bir malzeme değil ama içinde ne olabileceğini hiçbir zaman bilemeyiz. Pyrex, ISIcam, CorningWare gibi kapları kullanmak çok daha güvenlidir. Bazı zincir (fast food) restoranları yakın geçmişte plastik kutulardan kağıda geçtiler. Bunun en büyük nedeni dioxin problemidir.

Ayrıca, Saran Wrap (veya Streç) ismi altında satılan tabak ve kutuların üzerine örttüğümüz ince plastik film de mikrodalga fırınına girdiğinde diğer plastikler kadar tehlikelidir. Mikrodalgada yiyecek ışınlanırken yüksek sıcaklıklar ince plastiği eritebilir ve erimiş plastik yiyeceğinize karışabilir. Mikrodalga kullanırken yiyecek kaplarınızı plastik yerine kağıt havlu ile örtünüz. Bu yazıyı tüm tanıdıklarınıza gönderiniz.
Dr. Cengiz Camcı

Plastik Su Şişesindeki Su Tehlikesi
 Başta kadınla
3 Comment | 5 Like | 85 Click

3 Comment
İlayda Deniz İlayda Deniz
14 Mar 19 - 23:34
Aklıma gelmişti bu. Güneşte kalmış abaya binerken bile içeriden bir plastik kokusu gelir hep. O bile içerinin havasız kaldığını ve zararlı olduğunu hissettiriyor zaten. Bir defasında da ön koltuğun üzerinde küçük plastik şişede su kalmıştı. Sıcaktan dolayı plastik şişe yumuşacık olmuştu ericekti neredeyse. Zaten o plastik eriyince içindeki zararlı şeyler suya karışır. Ha suyun içinde plastik kaynatmışsın ha plastiğe su koyup güneşe bırakmışsın
Hacer Hacer Hacer Hacer
16 Mar 19 - 17:04
Ben daha önce içmiştim tadı çok kötüydü içmeyin!
Buse Ö. Buse Ö.
24 Mar 19 - 18:11
Mecbur kalmadıkça yeni alınmış hazır su bile içmiyorum zaten ama insan mecbur kalıyo işte. Büyülşehirlerde temiz su bulmak kolay değil
You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent Shares

News, entertainment, information, chat and more...