FORUM SOSYAL SOHBET OYUN

Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Teknoloji ve Bilim Haberleri Teknoloji ve Bilim Haberleri
@teknoloji-bilim-haberleri | 17 Jan 19 - 22:08

Cep telefonlarımızdaki kişisel bilgilerimiz tehlikede!
Cep telefonlarımızdaki resim, video, ses kaydı, mesajlar ve banka hesap bilgileri veya başka şifrelerimiz gibi diğer kişisel bilgilerimizin telefonlarımız çalınmadan, internet üzerinden zararlı yazılımlar (uygulamalar) yoluyla başkasının eline geçebileceğini biliyor muydunuz?

Kişisel bilgilerimizin başkalarının eline geçmesi bizim açımızdan tehdide yol açabilir. Bu durumda hem maddi, hem de manevi yönden sıkıntıya girebiliriz. Çekmiş olduğunuz kişisel fotoğraf ve videolar kötü reklamlarda karşınıza çıkarsa hiç şaşırmayın!

Sadece cep telefonlarında değil, tablet ve bilgisayar gibi internete erişimi olan diğer dijital cihazlarda da aynı durum söz konusu. Yine cihazınızda yüklü olan uygulamalar, siz onları kullanmasanız bile, arka planda çalışıp internete bağlanarak dosya alışverişinde bulunabilir.

Peki kişisel verilerimizin güvenliği için neler yapabiliriz?
En basit yolu kullanmadığımız veya pek gerekli olmayan uygulamaları kaldırmak/silmek olur. Özellikle kullanıyor olsak bile uygulama güvenli değilse kullanmamayı tercih etmek gerekir. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Facebook bile üyelerin kişisel bilgilerini sattığı gerekçesiyle gündeme geldi ve iş yargıya kadar gitti. Bu yüzden kullanılan uygulamanın herkes tarafından kullanılıyor olması da güvenilir olduğu anlamına gelmez.

Eğer uygulamayı kaldıramıyor veya nadiren de olsa kullanmamız gereken bir uygulama ise, bu sefer de uygulamanın arka plan veri erişimini kapatmak yararlı olacaktır. Böylece en azından kullanılmadığı zaman arka planda bilgilerimize erişemeyecektir. Bu yüzden sık kullanmadığınız bazı uygulamaların arkaplan verilerini kısıtlayabilir, veya kullanmayacaksanız uygulamayı tamamen silebilirsiniz.

Ayrıca yeni indireceğimiz her uygulamanın izinlerini kontrol edip telefondaki hangi özelliklere erişebileceğine bakmamız gerekiyor. Örneğin bir müzik uygulamasının kamerayı kullanma izni olmasına gerek olmaz. Veya bir fotoğraf düzenleme uygulamasının ses kaydı yapmasının bir anlamı olmaz. Bu nedenle bu şekilde her şeye erişim izni isteyen uygulamalardan uzak durmak gerekir.

Bir diğer güvenlik önlemi de uygulama mağazası dışından uygulama yüklememek. Android kullanıyorsanız Play Store, IOS kullanıyorsanız da App Store dışından uygulama indirmemek gerekir. Zira buraların dışından indirilen uygulamaların içinde her türlü kötü amaçlı virüs yazılımı olabilir ve bu tür uygulamaları denetleyen kimse de yoktur.
#android #ios #playstore #appstore #güvenlik

Cep telefonlarımızdaki kişisel bilgilerimiz tehlik
45483

4 Comment
Selmacık Selmacık
19 Jan 19 - 11:21
Bilgisayarın kamerasına bant yapıştırdık biz. Elimde olsa telefona da yaparım aynısını
Adanalı Yunus Adanalı Yunus
19 Jan 19 - 14:05
Resimlerimi reklam yapsalar da ben de dava açıp zengin olsam 😀
Teknoloji ve Bilim Haberleri Teknoloji ve Bilim Haberleri
19 Jan 19 - 14:43
Selmacik o da iyi bir yöntem tabi. Bilgisayar korsanları ele geçirdikleri bilgisayarların kamerasından evi izleyebiliyorlar. Daha sonra kaydettikleri bu videolar üzerinden tehdit ve şantajla para talep ediyorlar.
Teknoloji ve Bilim Haberleri Teknoloji ve Bilim Haberleri
19 Jan 19 - 14:45
Adanali-01 erkeklerin resimlerinin çalınıp reklamlarda yayınlanması pek sık rastlanan bir şey değil. Daha çok açık resimlerinizi arkadaşlarınızla paylaşırız diye korkutup para talep ediyorlar. :)
You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı