Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan
Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 30 Jan 18 - 14:45

Türkiyede nerdeyse tüm gelişmiş denen ülkelerin teknolojik ürünleri yaygın olarak var.
Ama Rusya nın yok.

Bi kaç örnek vermek gerekirse, korenin samsung'u kia'sı LG si, Çin in cep telleri bilgisayarları arabaları, japonyanın arabaları TVleri oyun konsolları,
italyanın fiat, indesit, almanyanın fransanın hollandanın isviçrenin saymama gerek yok, avrupanın saymama gerek yok.

Rusyadan bizde yaygın kullanılan tek teknoloji markası bilmiyorum. Bu ülke gelişmiş denen ülkelerden. Bi ara bir lada arabaları vardı ama çok az kullanıldı ve şimdi ortada pek yok.

Hali ile gelişmiş ve zengin görünmesine rağmen sanayisinin düzgün olmadığını anlayabiliyorsunuz ve gelecekte gelişmiş rusya diye bir ülkenin kalmayacağını tahmin edebiliyorsunuz. Petrol ve doğal gazın kullanımı bitince rusya da bitecek.

Bugünki haber rus araba şirketi ile ilgili.

GAZ marka rus araba markası Türkiyede Türk ortakla fabrika kuracakmış.

Haberi görünce şaşırdım. Acaba rusya sanayiye önem vermeyemi başladı diye.
Arabanın parçalarına bakayım dedim. Bizde üretilen arabaların teknolojik tüm parçaları ithaldir. sadece tenekesini demirini çeliğini kumaş ve birazda plastiğini üretiriz. Ufak tefek vida somun filanda var ama elektroniğinde, yazılımında yokuz.

Geri olduğumuz için değil, aselsan dünyanın en ileri yazılımlarını ve elektroniğini üreten şirketlerden biri. Araba şirketleri politika olarak Türkiye içinden elektronik aksam almıyor. Dışarıdaki ortaklarından almayı tercih ediyorlar. Bu ülke gelişsin istemiyorlar. Türkiyedeki yerli denen arabaları satanlar yahudi, dışarıdaki ortaklarıda yahudi.

Her neyse acaba rus arabasının ne kadarını rusya üretiyor diye biraz araştırdım. Detay pek bir yerde yoktu sadece bi yerde biraz açıklama buldum. Bizden farkları yokmuş.
Motor amerikan hemde çok yakanından, frenler, abs, püskirtme sistemi filan alman... böyle gidiyor...

Rusya beni hayal kırıklığına uğratmadı... keşke uğratsaydı...
(18 Ağustos 2017)

1121131

1 Comment
Ayhan Taşıkıran Ayhan Taşıkıran
1 Feb 18 - 18:03
Amerika izin vermiyor olmasın sakın. Hep kendi mallarını zorla sattırıyorlar. Rusyanın kendi içinde bir pazarı var ama dışa satamıyorlar
You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı