Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan
Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 5 Feb 19 - 02:34

Yapay zeka hakkında
İnanılmaz inanılmaz. Aşağıdaki fotoğraf gerçekse, nesne tanıma konusunda yazılımlar uçmuş gitmiş. Resmen insan gözü ve beyninin tanıma işlevine çok yaklaşmış.

Birde Louis Arana'nın yarattığı yapay zekâ Luna var.

Verdiği cevaplara inanmam neredeyse imkansız, youtube videosuna da biraz baktım, hakkaten de cevaplar müdehalesiz ve gerçekse, ilerleme korkunç, müthiş, ne desem bilemiyorum.

Yazdığına göre cevaplar kod yada dosya içindeki hazır data'dan değil. Sürekli yeni bilgiler öğreniyor ve öğrendiği bilgilerden cevabı veriyor. Yok artık. hani verir de insan kadar hatta insandan çok daha mantıklı cevap veremez. Ama veriyor. En azından örnekte öyle.

Tabi internette her gördüğünü doğru sanmayacaksın, pek çok paylaşım, ek doğrulamalar gerektirir. Ancak bill gates in bu konudaki bir yazısını da okudum, oda ilerlemeyi müthiş hızlı olarak değerlendiriyor, ama Luna'yı yada yukarıdaki fotoyu kast etmiyor. foto google'ın nesne tanıması sanıyorum.

Tabi konuya uzak kişi, gözü alıştıysa bu tür fotolara, aman ne var diyecek. kendini bilgisayar yerine koymayacak. Ben yazılımını yapsaydım nasıl çözerdim diye sormayacak. yazılımın denizdeki gölgelerden ve arka plandaki aşırı renk farklılıkları olan orman alandan, insanları ayırt etmesi süper. bendeki openCV'nin henüz eğitilmemiş yazılımı, ormanın yarısını da insan olarak algılardı yada tüm resimde tek insan bulamazdı.

kite dediği denizde yapılan paraşütlü rüzgar sörfü, yukarıda paraşüt, ona sağlam iple bağlı aşağıda ayağında deniz kayağı olan adam.

Peki insan beyni daha fazla ne yakalayabilir yukarıda?
Denizde bir kişi daha var, uzakta.
Kıyıdaki en yakın iki kişiden önde giden kadın olmalı arkadaki erkek ve 17 - 30 yaş aralığı gibi.
Ormanda da evler var ama sanırım dalga bulut orman filan bul dememişler. Sadece insan ve kite tanımlamışlar.

Machine learning mantığını öğrenmem şart oldu. Temeli 1940'larda atılmış. İşlemci gücü ve depolama alanı kapasitesi son 10 yılda barajları yıkınca, çok fazla işlem gücü ve depolama alanına ihtiyaç duyan yapay zekâ algoritmaları da almış başını gitmiş.
(24 Mart 2018)
#yapayzeka #luna

Yapay zeka hakkında İnanılmaz inanılmaz. Aşağıdak
161159

1 Comment
Adanalı Yunus Adanalı Yunus
8 Feb 19 - 08:57
Hocam iyi yazıyorsun valla helal
You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı