Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan
Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 3 Aug 17 - 23:53

Peki ABD, dünyanın her yerinde savaşacak parayı nereden buluyor?

Merkez bankasında basıyor. ABD de Merkez bankasının ismi FED.

FED'e ağaçlar bir taraftan giriyor, öbür taraftan yeşil küçük kağıtlar olarak çıkıyor. Üzerinde rakamlar yazan bu küçük yeşil kağıtlara dolar deniyor.

Doların özelliği Tüm dünyada kabul görüyor olması.

ABD bu yeşil kağıtları her yıl tırlar dolusu basıyor, sonra dünyada savaşmak için kullanıyor. Uçak gemileri mesela Singapura gidiyor, dolar denen o yeşil kağıtları Singapur şirketlerine veriyor, uçak gemisi için yakıt, askerleri için yiyecek alıyor.

Peki bizimde merkez bankamız var. Bizde basalım tırlar dolusu kağıt üzerine TL yazalım, gidelim Singapurda yemek alalım.

Alamazsın. TL yazan kağıtların dünyada geçerliliği yok.

Avrupalısı, abd lisi gelir, kendi bastıkları kağıtlarla senin ülkende ister arsa ister şirket ister yemek alır.
Sen TL ile git, hiç bir şey alamazsın.

Fark burada.

Peki neden yeşil kağıtlar geçerli de bizim kağıtlar geçersiz. Çünki ABD'nin Avrupa'nın dünyaca güçlü ordusu var. Sıkıyosa o yeşil kağıtları kabul etme. Önce dışlanır sonra işgal edilirsin. Libya'da Kaddafi, Irak'ta Saddam yeşil kağıtları kabul etmediler.

Ama Kuveyt kağıdı, Kanada kağıdı, Japon kağıdı filanda dünyada geçerli. ?

Çünki abd dünyada kontrolu sağlayabilmek için serbest piyasa oluşturmuş, bazı paraları kabul ettiriyor, bazılarını ettirmiyor. Bu paraların piyasası, değeri de Londra'da tespit ediliyor. Yine batılılarca. Japon parasının değeri şu olacak, Kuveyt'in şu, Türkiye'nin şu. dahası, bakırın fiyatı şu, demirin şu, petrolun şu diye belirleniyor.

İşlerine ne gelirse o fiyatı belirliyorlar. Ukrayna savaşı yüzünden Rusya'nın burnunu sürtmek için anında petrol varil fiyatını 110 dolarlardan 40-50 dolar aralığına çektiler.

Neyse uzun hikaye. Neden başladığımı bile unuttum.

Sonuçta, ABD ve Avrupa paralarını dünya kullanmazsa, bu ülkeler 1 yılda batar. Bizden daha fakir ve rezil bir duruma düşerler.

ABD vatandaşı bir ekonomist, 3 yılda batı bitecek diyor.
Ben 30 yıl vermiştim. 50 yıl içinde de Yahudilerin kontrolündeki ordularla dünyanın kalanı savaşacak demiştim.

-------------

Avrupada ilk insanat bahçesi, medeni modern Fransa'da 130 yıl önce kuruldu.
Son insanat bahçesi ise medeni modern ileri Belçika'daydı, son yıl 1958 de 41 milyon Avrupalı gezmişti.

1958 yılına kadar bu insanat bahçeleri isveç dahil avrupanın pek çok ülkesinde vardı.

Avustralya'dan getirilen aborjin yerlileri, Afrikadan getirilen siyahi aileler, güney çinden getirilen yerliler, amerika yerlisi kızılderililer (ki pocahontas filmindeki kız gerçektir ve kız avrupaya getirilip satılmış, sonra ölmüştür), bu insanat bahçelerinde tel örgüler arkasında para ile avrupalılara gösteriliyordu.

Aynı bugünki hayvanat bahçeleri gibi.

Avrupalı üstün dahi bilim insanlarının pek çoğuda bu avrupalıya benzemeyen yaratıkların, insana en çok benzeyen hayvanlar olduğunu söylüyordu.

İnsanat Bahçelerini ziyarete gelenlere de ciddi uyarı levhaları konulmuş! Örneğin, “Lütfen yiyecek vermeyin daha önce beslendiler”

Paris, Hamburg, Stuttgart, Münih, Bronx, St Louis, Antwerp, Barselona, Londra, Milan, Varşova, Basel ve New York kentlerinde kurulan insanat bahçelerinin sahipleri milyoner olmuşlar.

“İnsanat Bahçelerinde intihar edenler olduğu gibi, teşhir edilirken ölenlerde vardı. Öyle bir vahşi uygulama vardı ki ölenler de sergileniyordu"

İşin komiği ise, avrupalı ırk yani kendilerine beyaz ırk diyen insanlar, bu siyah afrikelılarla aynı ırkdan geliyorlar. 20 bin yıl önce afrikadan avrupaya göç etmiş siyah insanların torunları. İklime bağlı olarak renkleri beyazlaşmış, saçları düzleşmiş.

Şu an bir melez olmayan avrupalı (asya ırkından gen almamış) aileyi afrikaya götürüp yerliler gibi yaşamaya zorlasalar. 10 yıl sonra renkleri koyu kahverengi olur, saçları kıvırcıklaşır. Bunu 20 bin yıla yayın. Bugünki afrikalı siyahlardan farkı kalmaz.

----------------

İstanbul Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerin içinde askeri alanlar var.
Bu alanlar inşaata açık olmadığı için yeterince yeşil ve ağaçlık kalabilmişti.

Hükümet askerleri bu alanlardan attı. Askerler yavaş yavaş boşaltıyorlar.

Peki o alanlar park mı yapılıyor, yada halkın tamamına hizmet eden kamusal yeşil alan.

HAYIR.

İnşaat şirketlerine satılmaya başlandı. Lüks Betonlar yükselecek.

Halka ait araziler, halkın küçük bir zengin kısmı tarafından kullanılacak. Çevresine yüksek duvarlar dikilip, vatandaşın içeriyi görmesi bile engellenecek...

Az gelişmiş ülkeye yakışan hareketler bunlar...

(Yazılma tarihi: 20 Haziran 2017)

031161

You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı