FORUM SOSYAL SOHBET OYUN

Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 13 Feb 18 - 23:56

Boston Dynamics'in geliştirdiği 2 robottan daha önce bahsetmiştim. Biri insansı robot, diğeri savaş alanlarında yük taşıyıcı eşek benzeri bişey. İkisi de yürüyerek ilerlediğinden engelleri kolayca aşıyorlar. epey korkutucu görüntüleri var, savaş alanında karşında bunlardan birini görmek istemezsin.

Bu robotlardan insansı olanın son videosunu izledim, gerçekten muhteşem.

Kar varken ormanda yürütüyorlar, insan kadar dengede gidiyor. Ayağı kaydığında, dengesi bozulduğunda yere düşmeden toparlıyor. Aynı insan gibi denge tepkileri veriyor. İnsan davranışlarının aynısını kopyalamaya çalışmışlar, farklı yol izlememişler.

Yürüme dengesi, engel geçme, çevreyi tanıma TAMAM.

Elini kullanma yeteneği, sorun anlayıp çözüm üretme, konuşulanı anlama, görüntüleri sentezleme, kendi kendine öğrenme yeteneklerinin gelişmesi gerekiyor. Ancak bu yeteneklerde, dünyadan gelen haberlere bakılırsa inanılmaz derecede hızlı ilerliyor...

Bilgi yarışmasında insanları yenen yazılım, tıbbi teşhislerde uzman doktorlardan daha iyi teşhis koyan yazılım, sigortacıların belge inceleyip ödenecek tutarı belirleyecek işlemi yapan yazılım, otonom otomobiller, son olarakta ingilizlerin geliştirdiği bir yazılım var. Hakim ve avukatların yerini alacak.

Şimdilik %80 oranında doğru sonuç çıkarıyor. Ama hızla geliştiriyorlarmış...

Bu yazılım ların elinden hiçbir meslek kurtulamayacak gibi görünüyor...

----------

ABD-memphis de bir labaratuvar, suni et üretmiş ancak gerçek etle aynı.

Zaten 10 yıldır suni et üretimi ile uğraşıldığını biliyoruz, başaranlarda vardı ancak gerçek et tadı ve dokusu yakalanamamıştı.

Bu kez yakalanmış. tat aynı, görüntü aynı.

Dana, tavuk ve ördek eti üretmişler.

Tek sorun var, gerçek etden şu an için çok daha pahalıya üretilmesi. Bunuda aşarlarsa, mc donalds gibi fast food zincirlerinde bu et kullanılmaya başlanır. Sonra fakir mahallelerde. Din adamlarına çıkar sağlanırsa fetvada verirler bu et helaldir diye.

Bu arada bizim milli eğitim bakanlığıda cihad kavramını ilk okullara soktuktan sonra ateistle evlenmeyin diye açıklama yayınlamış... lan sanki gençler düzgün paralı iş bulup evlenebiliyorlar da...
(5 Eylül 2017)

14534

1 Comment
Aşık Ali Aşık Ali
24 Feb 18 - 15:30
Peki içindeki vitaminler falanda aynımı bu yeni üretilen etin yoksa uydurma bişeymi sadece ağız tadı olsun diye
You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı