Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 18 Feb 19 - 18:25

Günlerdir faceBook verileri ile ABD başkanı Trump'ın nasıl seçimleri kazandığı konuşuluyor.

Cambridge Analytica isimli şirket (sanırım ingilizdi), abd deki seçmeni etkilemek için faceBook verilerini kullanıyor ve başarılı oluyor.

Başta anlamsız geliyor, faceBook verim ile beni nasıl etkilersin kardeşim diyesi geliyor insanın.

Ama detaya inmezseniz her şey anlamsız gelir, detaya indikçe "vay beee" dersiniz, "adamların maymunu olmuşum".

Olay kararsız seçmenleri bulmak ve kendi partilerine oy verdirmek üzerine kurulu. 50 milyon kararsız seçmeni buluyorlar.

Olayın temelinde ise bilim var. Her davranış ve seçiminiz, sizin karakterinizi ortaya koyar. Ben buyum dersiniz. Tabi davranış analizi bilen eğitimli gözler için.

faceBook taki seçimleriniz ve paylaşımlarınız da sizin karakterinizi tüm çıplaklığı ile ortaya koyuyor.

hayvan sever misiniz, cinsel tercihiniz ne, önemli bir hastalığınız varmı, hangi sınıftansınız zaten sınıfınızı bilmek başlı başına sizi çözmenin yarısı, dini ve siyasi tercihleriniz, yaşadığınız il, ilçe, mesleği bilmekte sınıfınıza ait ip uçları.
faceBook beğenileriniz.
300 beğeni ile karakterinizi sizden daha iyi anlar hale geliyorlar. hele bide karşınıza çıkan anketleri cevapladıysanız, yaş meslek cinsiyet vb basit sorular, ellerindesiniz...

kararsız seçmen olduğunuza yazılım karar verirse, etkilenmesi gereken gruba dahil oluyorsunuz ve üzerinize oynamaya başlıyorlar.

faceBook ve diğer sosyal sitelerde karşınıza çıkardıkları her şey, karşı partiyi kötülemek ve kendi partilerini iyi göstermek üzerine, ve sizin zaaflarınızdan faydalanıyorlar.

Kedi severseniz, karşı parti hayvansever değil ama biz hayvanseveriz haberleri, kedi resimleri ile hergün karşınıza çıkıyor.

Bir mezhebe bağlıysan kendi partileri o mezhepi koruyor, diğer parti o mezhepe nasıl kazık atıyor haberleri ile hergün karşılaşıyorsun.

Hasta iseniz, kendi partileri hastaları nasıl kolay ve rahat tedavi edecek haberleri fotoları. Mesela kanserim yazmamış olsanız bile, yazılım sizin kanser olup olmadığınızı %95 oranında doğru tahmin ediyor.

Tonla manipüle edilmiş haber ve resim bombardımanına maruz kalıyorsun.

mesela dün sputniknews da bir haber vardı, afrin haberi yazmış ama fotoğraf olarak harab olmuş el-bab ın fotoğrafını koymuşlar. el-bab da ise bizim ordu yok harab eden abd ve rusya.
Fotoğrafı afrin haberi ile beraber kullanınca Afrin i Türk Silahlı Kuvvetleri yerle bir etmiş gibi hissettiriyorlar. Bu tür manipulasyon.

Zaten kararsızdınız, eliniz onların istediği partiye doğru kaymaya başlıyor...

Olay bu kadar basit ve zahmetsiz... Paran varsa, kral sensin, sürüyü peşine takıyorsun. trump dada paradan başka bişey yok.

yahudilerin ellerine geçirmek istedikleri ülkeye demokrasi götürmek istemelerinn sebebi bu. Seçim olursa, halk denen bilinçsiz sürüyü kolaylıkla kendi yarattıkları parti liderine yönlendirebiliyorlar. Bu işin uzmanı onlar ve dünyanın %85 medyası onlara ait.

kendi özgür irademizle parti seçiyorum sanıyoruz ama aslında yahudilerin kuklası oluyoruz. Bizde seçimler başladığı 1950 den beri bu değişmedi.

İlk parti kurucularının parası abd dendi, celal bayar bugünki fetö okulları gibi çalışan robert kolejde okumuştu, orada ele geçirilip hazırlanmış. yahudi parası ve Türkiye'de gazetelere sahip olan yahudi simaviler ile seçimlerden abd ve yahudiler başarı ile çıkıyor.

Sonrada ülkeyi cahil ve geri bırakacak her şeyi yapıyorlar. Sömürge haline geliyoruz. Ülke tarikatlarla doluyor. ilk kibriti yakan ise yahudilere ülkede özgürlüklerini geri veren, bu ülkeyi hazır olmadığı halde seçimlere sokan, yahudi olduğunu düşündüğüm ismet inönü. Atatürk ölür ölmez işlere başlıyor.
(25 Mart 2018)
#facebook #yahudi #abd

04605

Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı