Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 18 May 18 - 01:34

Ben biraz Sputnik News sitesi gibiyim...

Onlar da sürüye dahil olmamış. Yazılımlarında herkesin kullandığı standart açıklama ve kelimeleri kullanmamışlar. Mesela güncelle ya da kaydet yerine sakla kelimesini kullanmışlar.

1990 civarı kamuda çalışmaya başladığımda, IBM firmasından yazılım ve destek alınıyordu. Her yer IBM ürünleri ve mühendisleri ile doluydu. Ayda bi kaç gün IBM firmasının binasındaydık hep.

Bizim kamudaki yazılım ekibi AS400 sisteme yarı İngilizce yarı Türkçe bi şey derlerdi. Okunuşu ile "i-es-dörtyüz" derlerdi.
Ben demedim. Direk Türkçe "as dörtyüz" dedim. Benim düz mantığa göre ya tamamını İngilizce söyle yada tamamını Türkçe...

Yazılımlarda bizimkiler, tamamen yabancı yazılımları kopyalıyorlardı.

Butonlardan "cancel" tuşuna hep "iptal" olarak Türkçe kelime koyuyorlardı.

Ama bazı alanlarda iptal kelimesi tam oturmuyordu, yine de IBM cancel kullanmış diye hep iptal yazıyorlardı.

Ben yazmadım, pek çok yerde "vazgeç" kelimesini kullanmaya başladım. Daha sonra vazgeç kelimesini başkaları da kullanmaya başladı, öyle aldı başını gitti.

Sürü ne yapıyorsa aynısını yapmak insanı güvende hissettirir.

Sürüden farklı bişey yaparsan, sürünün tepkisi ile karşılaşma korkusu var. O sebeple eğer güçlü hissetmiyorsan kendini, ezbere, sürü ne yapıyorsa aynısını yaparsın. Laf söyleyen olursa da savunman hazırdır. "e hep öyle yapılıyordu." Suçu genele yaymış olursun, özne olmazsın...

Benim keçiliğimden midir nedir, kafama yatmadıysa hiç bir zaman sürüye uymadım.

Sonradan öğrendiğim bişey değil, hatırlıyorum 8 yaşındayken, bizim çocuk grubu oyunlarda bakkalın çocuğunu hep dışarda tutuyorlardı. Çocuğun Türkçesi bozuktu, ve bizim grubun standardlarında değildi.

Bana anlamsız gelmişti ve çocuğu oyuna dahil etmiştim. Yani sonradan öğretilen bişey değil... tabi bebekken aşıladılarsa bilemem, oda olabilir...

Hayatımda hiç bir zaman sürü içinde yer almadım... Buda, insanın önüne zor bir hayat koyuyor. Sürekli sürünün psikolojisi ile karşı karşıyasın. Hiç bir zaman gruba çağrılmazsın, vurup öldürmek için zaman kollayanlar, açığını arayanlar vardır. Sürekli arkanı kollamak ve güçlü olmak zorundasın.
Her sürüde, kendi varlıklarını sürü ile özdeşleştiren, sürü bereketinden en çok faydalananlar vardır, sürü birliğini korumayı görev edinirler, onlar sürekli seni takip ederler.
Sen aykırı olduğun için sürüye tehdit olarak görürler.

Bugün biraz felsefi takıldım, yazılım yapmak içimden gelmedi...

(17 Mart 2018)

01960

Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı