Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 18 May 18 - 01:17

Önemli bir konuyu yazayım.

10 yıl kadar önce öğrenmiştim. Biz Avrupa Birliğine (AB) devlet olarak her yıl bir miktar avro gönderiyoruz. Miktarı aklımda kalmamış ama epey yüklü milyon avro olması gerekir.

AB de Türk devletine her yıl, HALKIN kullanabileceği bir FON KOTASI koyuyor. O yıl 700 milyon avro muydu, 70 milyon avro muydu tam hatırlamıyorum. Diyelim 70 milyon avro olsun.

İş yapmaya niyetli herhangi bir vatandaş, yapacağı işle ilgili proje hazırlıyor. Nasıl proje hazırlanacağı, ilgili AB internet sitesinde var. Bir dosya hazırlayıp, Türkiye'deki şubesine veriyorsun. Görevli Türkler bakıyor projelere.

İnceliyorlar, kabul görürsen gerekli parayı sana HİBE olarak veriyor. Sonra kontrol ediyorlardır herhalde ne halt yedin diye.

Süper bir şey değil mi.

Akıllı bir devlet yöneticisi olsa ne yapar.

Bu 70 milyon avroyu kullanmazsan AB ye kalıyor. Ülkeyi kalkındırmakta kullanabilirsin. Süper bir imkan.

Hemen TV'lerden gazetelerden halka duyurursun. Bir ekip kurarsın, proje üretmek isteyenlere yardımcı olan.
Gerçekten ciddi iş kuracaklara, hırsız görüntüsü vermeyenlere yardımcı olursun. Tüm AB kotasını son kuruşuna kadar HER YIL kullanırsın.

Ben hemen ilgilendim, doğuda bir mermer fabrikası kursam diye mail attım. (Abim mermerci de).
Anında cevap geldi, para veririz dediler. Özellikle gelişmekte olan bölgelere para kolay çıkıyor... Dosyanı hazırla ki onda da yardımcı olan ekip var, al paranı. Bu kadar kolay.

O zaman şaşırmıştım çünki ülkede kimsenin bu fonlardan haberi yoktu. Sadece devlette ve medyada küçük bir grup biliyordu hepsi o.
Devlet ciddi anlamda duyurmuyordu böyle bir olanak var diye. O dönem Bir gazetede küçük bir haber vardı "AB kotasının %10 u bile kullanılmıyor".!!!

Ben de dedim ki, "O zaman bu fonları da soyacaklar, yoksa böyle süper bir şeyi neden ülkeye bas bas bağırmasınlar."

Bugün gördüm ki, o fonları yağmalayanlar hakkında 113 tane yolsuzluk ihbarı yapılmış...

Millette herkesten vergi alınıyor, AB ye yıllık aidat ödeniyor. AB'nin bize ödediğimiz aidat karşılığı sunduğu hizmetlerden en güzeli, sadece belli kişilerin cebine giriyor...

Devlet eli ile milletten alınan paranın bir kesime aktarılmasının bir örneği daha...

- - - - - - - - - - - - - -

Yazdığınız internet sitesi içinde para isteyebilirsiniz.

Fakat sitenin zor durumdaki bir kesime faydası olması gerekir.

Vereceğiniz projenin sıkıntı çeken gruplara faydası olursa para hemen çıkıyor.

Mesela ilçemde evsizlere her akşam çorba dağıtacağım diye proje dosyası hazırlayıp verseniz, para kolay çıkar sanıyorum.
nasıl bir proje dosyası isterler.?

Tahminim, kaç evsiz var, kaçı kadın çocuk, durumları ne? Nerede çorba yapacaksın, nereden malzeme alacaksın nasıl dağıtacaksın gibi şeyleri hazırlayıp dosyaya koyuyorsun. Maliyetler ve gelir kalemlerini yazmalısın. Kaç kişiye faydan olacak yazmalısın, sürekliliği nasıl sağlayacaksın yazmalısın. parayı sürekli vermiyorlar, bir kez veriliyor.

Mesela dükkan tutacaksın, dağıtım aracı alacaksın, sürekliliği sağlamak içinde düzenli gelir elde etmen lazım. Tahminen, çorbanın yarısını satıp yarısını dağıtacağım diyebilirsin filan... Çalıştıracağım insan evsiz olacak, isteyen evsizleri eğiteceğim, şurda şöle filan fıstık.

Benim mermer projesi doğuda Az gelişmiş bir bölgeyi kalkındırmaya yönelik olduğu için kabul görmüştü. Tabi abim doğuya gitmek istemediği için projeyi vermedim, para istemedim.

(10 Mart 2018)

0 Comment | 1 Like | 210 Click

You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent Shares

News, entertainment, information, chat and more...Yukarı