Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Teknoloji ve Bilim Haberleri Teknoloji ve Bilim Haberleri
@teknoloji-bilim-haberleri | 6 dec 18 - 02:25

Uzay yolculuğu ve Mars'a seyahat
Uzay yolculuğu denince birçoğumuzun aklına tabii ki de Mars'a seyahat etmek gelir. Başta Amerikalı NASA ve SpaceX firmaları olmak üzere birçok şirket bu konuda ilk adımı atıp bu alanda öncü olmak adına elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bu alanda yine en fazla bütçe harcayan Amerikan Uzay Ve Havacılık Dairesi NASA, Mars'a seyahatin 2030'lu yıllarda mümkün olabileceğine dair açıklama yaptı.

Mars'ın keşif tarihine bakacak olursak 1964 yılında ilk defa Mars!a "Mariner 4" adlı uzay aracı gönderildi. Mariner 4, Mars'tan Dünya'ya yirmi bir fotoğraf gönderdi ve bununla beraber insanların Mars ile ilgili bilgileri, ilgileri ve planları gelişti. Mars'taki hava durumu, güneşin saat kaçta doğacağı ve mevsimi gibi bilgiler edinildi. 1996 yılındaki yüzey aracı ve uydu denemeleri ise bu tarihe kadar düzenlenen Mars görevlerinin en başarılılarıydı. NASA'nın "Mars Global Surveyor" adlı uydusu Dünya'ya 240 bin fotoğraf gönderdi.

2011 yılında ise yüzey araştırmaları yapması için Curiosity adlı araştırma aracı Mars'a gönderildi. Curiosity'nin amacı Mars'ın yaşanabilir bir ortam olup olmayacağını bulması ve bununla ilgili kanıtları Dünya'ya yollamasıydı. Mars'ta organik madde bulunması ise Curiosity'nin en önemli keşifleri arasındadır.

Son olarak ise 2016 yılında 829 milyon dolara mal olan InSight uzay aracı geçtiğimiz yıl (2018) 5 Mayıs tarihinde uzaya fırlatılmış ve 6 buçuk aylık yolculuğun ardından 26 Kasım 2018 tarihinde başarıyla Mars'a indirilmiştir.

Mars'ta hayatta kalma çabası, belki Dünya'da hiç ihtiyacımız olmayan daha ileri tekniklere sahip olmamızı sağlayacak. Belki de bütün evrene yayılmamızı olanaklı kılacak. Bütün bunların ilk adımı Mars keşif çalışmaları ile atılacak.
#mars #seyahat #turizm #spaceX #nasa #Curiosity #InSight #uzay-turizmi #mars-turizmi

36547

3 Comment
Hayata Gülümse! Hayata Gülümse!
10 dec 18 - 00:59
Dünyada düzgün yaşayamadık marsta nasıl yaşicaz. Bide ordakilerle burdakiler birbirine savaş açar 100 yıl sonra. Al başına belayı
Umut Bilir Umut Bilir
12 dec 18 - 03:55
Erteleyip duruyorlar. Bakalım biz görecek miyiz marsa gitmeyi 😁
Aşık Ali Aşık Ali
19 dec 18 - 04:32
Okadar para harcıyorlar uzaya ama dünyayı güzelleştirelim, şu çöplüllerden kurtulalım demiyorlar. Neymiş efendim başka gezegende de hayat kuracaklarmış. Yahu bu dünyayı kirletip başka gezegende hayat kuracağınıza o milyarlarca parayla bu gezegeni temizlyin. Gerekirse çöpleri götürün uzaya atın. Hava temizleme makinaları kurun tüm parklara
You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı