Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 11 Aug 17 - 00:16

Yapay zekâ, muhasebecilerinde işini elinden alacakmış. Zaten bir kaç ay önce yazdığım haberde bu olaya ip ucuydu.
35 sigorta değerleme uzmanının işini, yapay zekâ ellerinden almıştı. 35 kişi işten çıkarılmıştı.

Muhasebede, gelen evrakların şartlara göre kayıt edilmesinden başka bir şey değil. Muallak olan çok az şey var ve 1 kez karara bağladınmı bir daha muallakta kalmıyor.

Çalıştığım şirketlerde muhasebe departmanları ile ilgili çok anım var.

Bir tanesi çok anormal, insanların nasılda maymundan geldiklerine birebir örnek.

Daha önce yazmışmıydım bilmiyorum ama insanlar aynı maymundan evrilmemişler.

Farklı maymunlardan evrildikleri için, davranış ve tepki kalıpları farklı. Olaylara, nesnelere, kişilere verdikleri değerlerde çok farklı.

Mesela bir grup insan türü, çok kolay hipnoz oluyor.

Neyse, muhasebeye gelirsem.

ülkeye yayılmış 12 şubeli bir yarı özel yarı kamu kontrolunde olan kurumun, 3 yılda yazılım paketini, analiz tasarım kodlama yükleme eğitim bitirdik.
Bu kamu kurumu yüksek maaşlar ikramiyeler filan halkın parasını yiyen bir kurum. Oraya siyasilerden torpille giriyorsunuz ama memur değilsiniz o sebeple istedikleri gibi parayı harcıyorlar. Lüks içinde yaşıyorlar.

Ben torpille girmedim, yeni kurdukları sisteme hakim birini arıyorlardı, işi bilenlerden biriydim. ben dahil 2 kişiyi mecburiyetten aldılar, bir kişide torpilli geldi. İş bitip işler rutine girincede torpilliyi müdür yaptılar. Program yazmayı bilmeyen tek kişiydi ve programcıların başına müdür oldu. her neyse konu bu değil, zaten ben yazılım işi bitip işler rutine girince bir bankanın yazılım ekibinden gelen teklif üzerine işten kaçarak ayrıldım.

Neyse paket yüklendi, çalışmaya başladı, ilk haftalar, çıkan sorunlarla ilgileniyoruz. Her yeni paketin ilk haftalar sorunları çıkması doğal, sorun yoksa anormal yada fazla sorun varsa.

Her neyse... Mersin şubede sistem sorunu çıktı, bir kişinin gidip fiziksel olarak müdehale etmesi gerekti.
Network üzerinden halledilecek gibi değil.

ben gideceğim, uçak biletim alındı, mersinde havaalanı yok, adanaya bilet. Adanadanda mersine gideceğim.
Aynı gün bizim merkez şubenin muhasebe elemanlarından 2 taneside mersin şubeye gidecek. Gitme sebepleri ne.? göstermelik bir sebep. Bu tür gezileri sık sık yapıyorlar, gidip lüks otellerde bir kaç gün yiyip içip geri dönüyorlar. Seminer gibi bir bahane üretmişler.

Sistemleri kapanmış iş yapamıyorlar, para kazanamıyorlar, gelen müşteriyi sistem çalışmıyor deyip geri gönderiyorlar.

Ben gidip sistemi çalışır hale getirip, müşteri kabul etmelerini sağlayacağım, şirket para kazanmaya başlayacak. Muhasebeciler ise fikir alış verişi gibi bir bahane ile gidiyor. her şubenin muhasebe servisi farklı ve kendi içinde bilgi tutuluyor. Servislerin bilançosu kendine özel. yani bir şube bir şirket. her şirket yani şube kendi elemanını kendi alıyor, bilançoları ayrı.

Sadece kamuya bilgi verdikleri için ürün bilgilerinin merkezde toplanıp listelenmesi gerekiyor. tek bağ bu. Farklı illerdeki Şubelerin Muhasebecilerinin görüşmelerinin hiç bir gerekçesi yok.

Her neyse... 2 muhasebeci ile ben aynı uçakta gidiyoruz ama ayrı ayrı. Uçak denk gelmiş sadece. Benim biletimi ayarlayanda onlar.

Adana havaalanından indik, 2 muhasebeciyi karşılamak için minibüs göndermişler. Bana yok. O minibüsten bile haberim yok. Ben ayrı araçla gittim. Mersin şubede rastlayınca bunlara sordum neyle geldiniz diye. Bizi karşıladılar dediler.

Mantığı görüyormusunuz. ben sistemlerini kurtarıp para kazandıracağım. Muhasebeciler sadece misafir. para yemeye gelmişler.
Bana şube yakınında sıradan bir otelde yer tutmuşlar, muhasebecilere mersinin en yüksek otel kulesinde 5 yıldızlı oda tutulmuş.
Umrumda değil, isterse onlara masörde tutsunlar güler geçerim. kendi işime bakarım. Ama işim bitti gece kalmayıp ankaraya döneceğim, uçak bileti almıyorlar.???
Muhasebecilerin uçakla döneceği malum...

Mantığa bakarmısınız.?
Haram para kazanan yiyen bir yarı kamu kurumu. kazanılan paranın hesabını tutan muhasebeciler KRAL muamelesi görüyor.
İşi yürüten insanlar ise maraba.!!!

Bu 12 şubeli kurum gereksiz kurulmuş bir kurumdu, özel şirketlerden kamu adına belli yüzde para kesiyor, o parayıda kurum içinde ve siyasetçilerle beraber yiyorlar. Toplanan paranın başındaki muhasebeciler ise altın değerinde. Çünki hangi myönetici ve siyasetçiye kaç para gitmiş ve hangi çakma isimle muhasebeleştirilmiş biliyorlar.

Hani kamu kurumu olduğu için, şartlar anormal, önemli değil dedim. Sonra özel sektör bankalara geçince gördümki, muhasebecilere verilen değer benzer.

Muhasebeci sadece gelen evrakı bilgisayara giren kişi. Muhasebe yazılımınıda ben yapıyorum. Neden sırf kasanın başında bekçilik yapıyor diye bu muhasebeciler bu kadar değerli anlayamıyordum.

Zaman her şeyin ilacı.
Kan grupları ve insansı maymun türleri üzerinde bilgi sahibi olunca olayı kavradım... Farklı maynum türlerinden evrilen insan gruplarının değer yargılarıda çok farklı.!!!
O ayrı hikaye...

(Yazılma: 14 Temmuz 2017)

381136

3 Comment
Buse Ö. Buse Ö.
11 Aug 17 - 12:13
Benim arkadaşimda da siri vardı baya akıllıydı ya. Her soruya cevap veriyordu. Gerçekten ileride ne yapacak bukadar insan? Devletlerin buna bir çözüm bulması lazım. Yoksa baştaki birkaç en zengin kişi hayatı kendine göre yaşar birkaç robotla, geri kalan 7milyar açlıktan ölür.
Adanalı Yunus Adanalı Yunus
11 Aug 17 - 15:31
Muhakkak devletler buna el atacaktr buse hanim. İşsizlik illaki olacak ama ellerinden gekdikçe işsizliği az tutmaya çalisirlar. Yoksa insanlar baştakini asar keser linç eder.
İlayda Deniz İlayda Deniz
11 Aug 17 - 20:00
Adanali yunus, ben hiç sanmiyor kontrol altina alacaklarini. Tersine işlerine geliyor. Tüm zenginlerin işine geliyor. Hatta dünyaya hastalık salıp nüfusu azaltmaya çalışıyorlar kendileri için. Nasilsa insana olan ihtiyaçlari azaliyor
Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı