FORUM SOSYAL SOHBET OYUN

Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 11 Aug 17 - 00:06

Çok ilginç bir haber daha,

Bu yılın ilk aylarında ülkemizdeki otomobil ve ticari araç üretimi %20 artmış. bak bak bak... ülke kalkınıyor süper...

altında başka haber aynı dönem otomobil ve hafif ticari araç satışı %9 düşmüş.?

olm nooluyo demezmi insan.??? satışlar düşerken, üretimi bu kadar çok artırmanın mantığı ne.? Bu fabrikaları iyi eğitimli insanlar yönetiyor, nasıl böyle delice iş yaparlar, neye güvendiler.?

En altta son haber, üretimi artıran fabrika yöneticileri devlet kapısına dayanmış, ne olur destek olun demeye başlamışlar.

AHA burda durun çünki araban olsada olmasada, almayı düşünsede düşünmesende bu haber herkesi ilgilendirir. Özellikle dargelirliyi.!!!

Devlet bu insanlara destek olacam diye para ve garanti verirse, bu verdiklerini başka yerden yerine koymak zorunda. hali ile ülkede her şeye zam demek bu. İlaç katkı payının, hastane katkı payının artması demek. Alacağın telefona, telefondaki konuşmana ek vergi demek. böyle gider bu...

Devlet bu fabrikalara destek olursa, dargelirliye kazık girer. fakir dahada fakir olur zengin dahada zengin...

Yazarken bile strese girdim, katil olmak bu ülkede işten bile değil.

Siyaset yazmamak için pek çok rezil haberi atlıyorum
Mesela devlet, bankaların verdiği kredilere kefil oldu. Bu ne demek, devlet bankaya diyorki, sen krediyi ver, krediyi alan ödemezse, ben hazineden ödeyeceğim sana.

Bunu duyan banka ne yapar. Her isteyene krediyi verir, hemde fazla fazla. Ne kadar fazla verirse, o kadar faiz alacak. veren pazarlamacı o kadar çok prim alacak. Geri ödeyemeyeceği garanti olana bile ver nasıl olsa devlet ödeyecek. hatta bütün arkadaşlarına, akrabalarına milyonlarca dolar krediyi ver. Onlarda battık diye yazı çıkarsın, sen git devletten parayı al. ne akraban hapiste ne senin para kayıp.

Bu bizi neden ilgilendiriyor. Devlet hazinesi demek dar gelirlinin cebi demek. banka ile hiç işin olmasada, o verilen krediler yüzünden dahada fakirleşeceksin demek.

Devlet hazinesi boşaldıkça, devlet herkese yeni vergiler çıkarır yeni ödemeler çıkarır. Seni daha geç emekli eder, emeklinin maaşını keser az zam verir, telefona ek vergi, haberleşmeye ek vergi, benzine, elektriğe sebzeye meyveye ek vergi, emlaka ek vergi, her şeye ek vergi koyar hazineyi doldurmak için. kamu mallarını arazilerini yollarını barajlarını satar. Her şey dahada pahalılaşır...

yaw kısa keseyim... hakkaten katil olmamak işten değil...

Devlet bu otomobili gereksiz yere fazla üretenlere destek olmazsa, onlarda fiyat kırıp daha uzun vade ile satış yapmaya başlayacak. yani halkın işine yarayacak. Ama destek olursa halk fakirleşecek, fabrika sahipleri zenginleşecek...

(Yazılma: 10 Temmuz 2017)

17481

1 Comment
Adanalı Yunus Adanalı Yunus
11 Aug 17 - 15:28
Heo başkalarinin ürettiği kazandiği arabalar. Çok satsa ne olur. Kendi arabamizi üretemedikten sonra ne fayda
You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı