FORUM SOSYAL SOHBET OYUN

Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 8 Aug 17 - 12:02

abd liler dünyayı daha kötü bir yer haline getirecek yeni bir yazılıma imza atmışlar.

Hep söylerim, sistem hiç bir zaman sizi çıkarmaz da, batırmaz da. Önemli olan o sistemi kullanan insanın kalitesidir.

En basit örnek bıçak, kimi insan, diğer insanları soymak için kullanır, kimi yemek yapıp ailesini doyurmak.

Bu avrupalılar 500 yıldır dünyanın üçte 2 sini sömürerek refah içinde yaşıyorlar.

Asyaya bakın, son 50 yıldır sadece çalışarak avrupalıyla başa baş geldi. Avrupalı hala, ortadoğuda, afrikada, birazda güney amerika kıtasında katliamlar yaparak bişeyler elde etmeye çalışıyor. Burada asyalı iyi avrupalı kötü demek istemiyorum. 1000-2000 yıl önce de asyalılar büyük katliamlar yapmışlar.

Sadece şu anki durumu söyleyerek bir şeyi anlatmaya çalışıyorum. katliam yaparak, hırsızlık yaparak kazandığını, çalışarak dürüst temiz bir insan olarakta kazanabilirsin.

Sadede geleyim,

Penny isimli yazılımı uydu ya yüklemişler. Bu yazılım, bir şehirdeki fakir mahalleler ile zengin mahalleleri uzaydan tespit ediyor.
Önceden yüklenen bir veri yok, tamamen yazılım algoritmaları ile tahmin ediyor ve semtleri zenginliklerine göre işaretliyor.

Peki bu ne işe yarayacak.?

Ana amaç daha çok para kazanmak.
Hangi semtte ne kadar para var bilirsen ona uygun pazarlama stratejisi geliştirirsin.

Ama insanları gelir dağılımına göre sınıflamak da, daha keskinleşecek. Gelir farklılıklarına sahip sınıflar daha çok birbirinden kopacak.

En basit örnek, navigasyonunuzda fakir semtleri gösteren o yazılım varsa, cihaza sadece zengin semtlerinden geçen yollar öner diyebilirsin.
Yada çocuğunu okula yazdıracaksın, zengin semtlerdeki okulları göster diyebilirsin. Zengin olarak işaretlenen semtlere hücum olacak, fakir olarak işaretlenen semtler ise devlet desteğini, hizmetini bile daha az alacaklar.
Oturduğu semtin Haritada fakir bölge olarak işaretlendiğini gören gençler rahatsız olacak, çoğu komplex geliştirecek, bir kısmı zengin olarak işaratlenen semte geçebilmek için her türlü kestirmeyi kullanmaya çalışacak. Yalakalık, hırsızlık, katillik, kaçakçılık, fahişelik.

Bu küçük bir etki yapar gibi görünüyor olabilir ancak dışlandığını hisseden insanlar dahada içine kapanacak, dahada nefret ve kinle dolacak, birbirine daha yakın hissedip kenetlenecek, dahada dolduruşa hazır hale gelebilecek. En küçük kıvılcımda katliam yapabilecek hale gelecekler.

Bizim tarihimizde tonla örnek var, hemde yakın tarihimizde.

-------------

Nasıl bir uygulama yazayım diye kara kara düşünenlere bir öneri.

Google ın street view i var.

Ben geçende girdim, ankarada kiralık ev bakıyordum. Kiralık evi buluyorsunuz. Emlak sitelerinin sayfasında, google sokak görünümü seçeneği var.

Tıklayınca kiralık evin sokağında yürüyormuşsunuz gibi oluyor. Sağa sola dönüp ileri geri her yöne gidebiliyorsunuz. Kiralayacağınız evin apartmanını ve sokağını gezip görebiliyorsunuz. Süper değil mi.?

Girmedi iseniz google maps e girin sokağınızı seçin, iyice yaklaştırın, o zaman hemen cadde yürüyüşü moduna geçiyor.

İşte bu yazılıma uygun fikirler üretin. Sonra gelsin paralar...

İlk aklıma gelen, her üye olana bir profil resmi seçtirirsiniz. İnsanlar sokakta gezerken diğer insanlarda aynı sokakta geziyorsa, birbirlerini görmelerini sağlarsınız, yine streetview üzerinde.

Yeteneğinize göre yada ekip kurar 3 boyutlusunu yaparsınız savaş oyunlarında olduğu gibi insanları 3 boyutlu yürütürsünüz.

Geçen yıllarda japon bir firma yapmıştı. Sokakta uygun yere geldiğinizde, telefon ekranında bir ikon görüyorsunuz, o ikonu alıp puan kazanıyorsunuz filan. milyonlar uygulamaya saldırmıştı...

Çok farklı fikirler üretilebilir.

Bu fikirden köşeyi dönen olursa beni de onurlandırmayı unutmasınlar...

eminim dünyada şu anda bu fikir üzerinde pek çok insan harıl harıl çalışıyordur. Bunlardan biri niye olmayasınız, ilk olan çok yol alır.

Sen niye başlamadın diye düşünebilirsiniz.

Elimde zaten aynı güzellikte bir iş var.
Zaten googleView da 2 veya 3 boyutlu adam yürütmek özel eğitim gerektirir. bende o eğitim yok.

(Yazılma tarihi: 29 Haziran 2017)

15555

1 Comment
Adanalı Yunus Adanalı Yunus
11 Aug 17 - 15:49
Zaten dünyayi hep bunlar batirdi. Ama başindakiler de hep yahudi. Siz de bunu söylemiştiniz zaten.
You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı