Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 5 Jun 17 - 22:20

Kuantum dolanıklığından daha önce bahsetmiştim.

Gelecek bu yöne doğru gidiyor. Kuantum fiziği ile Farklı bir evrene kapı açılmıştı. Ancak bu bilgi sınırlı sayıda bilim adamı ve meraklı arasında kapalı kalıyordu.

Kuantum bilgisayarların işlevsel hale gelmesi ile bu aşılacakmış gibi görünüyor.

Kuantum evrenini anlamak içinde bilinmesi gereken ilk şey kuantum dolanıklığını öğrenmek olduğu kanısındayım.

Dolanıklığı daha önce anlatmaya çalışmıştım. Bir madde, uzaklığa bağlı olmaksızın evrenin herhangi bir yerinde fiziksel bir değişim geçirdiğinde, aynı anda dolanıklık ile ona bağlı olan diğer maddede aynı değişimi aynı anda geçiriyor.

Uzaklığa bağlı olmaksızın aynı anda değişim geçirmesi, ışık hızından daha hızlı bir bağ olduğunu gösteriyor. Zaman denen şey yokmuş gibi.?

Einstein bir zaman katmanının olduğunu söylemiş, tersi ispatlanmadığı içinde çoğu bilim adamı kabullenmişti. Zaman katmanı kağıt gibi evrenle beraberdi, bu kağıdı bükersen zamanda ileri geri gidebilirdin. Böyle bir teorileri vardı.

Ancak düşünürler zaman denen şeyin olmadığını zaten binlerce yıldır biliyordu. Bilimin buna inanması için ispat gerekliydi.

Her ne kadar şu an için dillendirilmese de, aynı anda olan şey, zaman farkı olmadığını gösteriyor.

Zaman denen şey hafızadan ibaret. Zaman olgusunu yaratan şey, hafızamızdaki bilgi.

Her neyse konu zaman değildi aslında kuantum bilgisayarındaki aynı anda hem 0 hem 1 olma mantığını biraz anladım. Onun anladığım kadarını açıklayacaktım. Bir yazı daha açayım... yazdığım siteyede 4 günden fazla oldu sanırım ara vermiş oldum ancak bu dolanıklık olayını herkesin anlaması gerekir diye düşünüyorum. Bu olay geleceğimiz...

Bilim, tarih felsefe deyince herşeyi bırakıp peşine takılıyorum...

(Yazılma tarihi: 7 Mayıs 2017)

041020

Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı