Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 3 May 18 - 12:59

Ege Cansen, uzun zamandır bildiğim ve okuduğum yaşlı köşe yazarları içinde aydın olarak gördüğüm 2 yazardan birisidir.
Hiç bir zaman sürüye uymaz. Millet A diyo diye bende A yı destekleyeyim demez. B dersem herkes üzerime gelecek demez, hiç korkmadan B diyebiliyor.
Bu sürü dışında kalabilme olayı hem genetik hemde yeterli bilgiye sahip olma ile ilgili olsa gerek. Yeterli bilgiye sahip olanlar bile çeşitli çıkar hesapları sebebi ile sürüyü takip edeyim diyebiliyor.

Ama Ege Cansen'le ters düştüğümüz epey yazısı da var. Hatta ona bir de kızgın mail attım. Nasıl olsa her gün yüzlerce mail alıyordur okumaz diye düşündüm, okusa da muhatap almaz dedim. Okumuş cevapta yazdı. Bende özür diledim.

Tabi çok eski olaydı bu, yıllardır hiç bir köşe yazarına mail atmıyorum. Eskiden çok atardım bir kaç tanesiyle kapıştık.

Sağcı solcu, akp'li chp'li, ilerici gerici, okuduğum tüm ekonomi yazarları 8-10 yıl önce istatistiklerdeki yüksek satış rakamları, enflasyon ve büyüme rakamlarına bakıp çok büyüyoruz çok gelişiyoruz sanıyorlardı.

Bende o görüşte değildim, devlet rakamları sahte, gerçek olan büyüme rakamları da millet bi yandan malını mülkünü satıp paraya çeviriyor kalanda borçla büyüyoruz. Çok kötü bir büyüme şekli halk aslında zenginleşmiyor fakirleşiyor diyordum.

Ama chp'li yazarlar dahil sokaklarda gezen lüks ithal arabalar, yükselen gökdelenler yüzünden gözleri kamaşmıştı.

Hatta chp'nin önde gelen siyasetçisi ünlü ekonomist Asaf Savaş Akat'la da kapıştık. O istatistiklere bakıp büyüdüğümüzü geliştiğimizi sanıyordu.

Ben 2006 yılında başladım işlerin aslında kötüye gittiğini söylemeye. Ege Cansen ise sanırım 2010 yılında bir yazı yazdı.

Sadece %40 büyüdük, geri kalan sahte dedi. Sürüye uymayan bir yazıydı.
Gerçek aydında böyle yapardı, sürüye uymaz ve küçük çıkar hesaplarına girişmez.

Ege beyle anlaşamadığımız konuların sebebini de çözdüm. Fakirlerin ve ezilen halkın durumunun farkında değil. Zengin çevrelerin tarafında duruyor.

Bir aydın zenginin yanında durmaz. Hele sürekli haksız olan Türkiye'nin zengin çevrelerinin. Haklı olsalar yine tamam derim ama Türkiye zenginlerinin büyük çoğunluğunun serveti helal servet değil.

Her neyse. Ege beyin durumunda büyük çelişki vardır, adam yazılarından belli ki gerçek aydın. O zaman nasıl zenginlerin tarafını tutar.

Anladığım kadarı ile Ege bey zengin bir semtte zengin bir ailede doğmuş ve hep zengin olmuş. Kendisi zaten pek çok holdingin yöneticiliğini yapmış ve danışma kurullarında.

Hali ile fakirin ezilenin farkında değildir diye düşünüyordum. Hala da öyle düşünmeye çalışıyorum.

Bugünki yazısında ise bana göre saçmalamış, kitabi konuşmuş. Liberal sistemin işleyişinden bahsetmiş ve yine kitabi olarak şöyle olmalı demiş. İşletme mezunu olduğum için ekonomi konularından aslında iyi anlarım. Artı 25 yılda ara sıra borsa oynadığımdan mecburen ekonomiyi en ince ayrıntısına kadar takip ettim...

Her neyse Ege bey çok yaşlandığı için mi saçmaladı yoksa gerçek düşüncesi hep bu muydu onu bilemiyorum. Ama yazdıkları saçmaydı.
Liberal ekonominin sağlıklı işlemesi için temel kurallar var. Ne liberalizmin merkezi abd de nede bizim ülkemizde bu temel kurallar sağlıklı işlemiyor. Bizzat hükümetler eliyle bozuluyor.

Bozuk temelde sağlam kural işlemez.
Temeli göz ardı edip sadece kuraldan bahsedersen saçmalayabilirsin. Örneğin. Bugün yüzme rekortmenimiz çok formda olmasına rağmen antrenmanda çok kötü dereceler yaptı dersen. Temel kurallar yerinde ise bu sözlerin anlamlıdır.

Yani aynı havuzda, aynı su ile, aynı çevre etmenleri ile yüzücü yüzmüş ve kötü dereceler aldıysa söylenen doğru, dereceler kötü diyebilirsin.
Ama havuza su yerine rakı doldurduysan ve orada yüzmeye çalışıyorsa, o zaman kötü dereceler aldı diyemezsin.

Yüzücü aynı, yüzücünün sağlık ve form durumu aynı, ama temel farklı. havuzda rakı var.

Bu abartılı örnekle anlatmaya çalıştım. Ülkenin siyasi ve kültürel ortamındaki soygun talan düzenini, yargı sistemindeki adaletsizliği, ihale sistemindeki yandaş talan sistemini, es geçip ekonomide şu kuralları uygularsan filan dersen saçmalarsın.

(Yazılma: 12 Ekim 2017)

01806

Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı