Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 2 Mar 18 - 21:29

Vestel SİHA yı unutmuşum. ismi karayel. Ancak ilk yapımına israillilerle başlıyorlar, teknik destek israilden.

Devlet kendi kurumu olduğu için TAİ den mecburen ANKA ları alıyor.
bayraktar da erdoğanın damadı olduğu için garanti aldıda bu işe girdi, en fazla ondan alacaklar tabiki...

vestel den hiç almamışlar. Ancak çok fazla saat kiralamışlar. Çok Kiraladıklarına göre demekki işe yarar bazı özellikleri var ve diğer ikisinde yok.

zorlu ailesi vestel grubu şirketlerini KKTC sanayicisi asil nadir den satın aldı. ingilizler göstermelik bi sebeple asil nadiri batma noktasına getirince, vestel satışa çıktı ve kökenini hala çözemediğim zorlu ailesi vesteli satın aldı.

vestel en çok ar-ge yapan türk holdingi gibi görünüyor, en azından reklamları öyle ama dünyaca kabul edilen bir üst teknolojisini göremedik, hep geriden gidiyor. Ürünlerinin Ne kadarı yerli açıkda değil. Ama çok ar-ge yapıyorlarmış gibi bir görüntü sergiliyorlar.

Karayel, 120 kg yükle 20 saat havada kalabiliyor. Silahlı iha sınıfında. bayraktar gibi Anka ya göre çok küçük, menzil ve taşıma kapasiteleri açısından aynı sınıfta değiller.
Diğer ikisi gibi Tam otonom iniş kalkış yapabiliyor. Buz çözme sistemi var.
Roketsan ın füzelerini kullanıyorlar. Uçakların vurması için hedef işaretleyebiliyor. 22.500 feet (6.800 mt) de uçuyor ama (sanırım iletişim) menzili kısa 150 km. anka ve bayraktarın menzilleri uzun.
Gemiden fırlatılabiliyor pist olmasa da oluyor.
Anka dan üstün tarafı ise anka ya göre çok az arıza çıkarması. Bayraktarda anka dan çok daha az hasar çıkarıyormuş.
Ama anka ile diğer iki şirket arasındaki fark. Savaş zamanı anka ya tam olarak güvenebilirsin. her şeyi yerli ve ordu tarafından biliniyor. vestel ve bayraktarın ürünleri kapalı ve arkasında kimin teknolojisi var bilinmiyor özellikle bayraktarın. sadece onların sözüne inanmanız gerekiyor. işid le iş yapan adama inanacaksınız ve ülkeyi emanet edeceksiniz. Onlara göre %93 yerli imiş... aselsan ve roketsandan aldıklarının dışında elektronik ve bilgisayarların ne kadarı nerde üretilmiş açık değil. Onların lafı yerli... Tabi bu kesimin içinde bulunduğu kültür, çıkar için yalan dolan işler normal karşılanıyor...

Ayrıca havelsan, seyrüsefer ve işaretleme görme gibi yetenekleride ithal ingiliz cihazlarla sağlıyor. Aselsan ürünü kullanmamış. İngiliz firmayı deşsen arkasında yine yahudiler çıkar.
Zorlu grubu yahudilerin kucağındamı yoksa bizzat yahudimi araştırıyorum ama net bilgi henüz bulamadım.

Şu an bir ortadoğu ülkesi ile satış anlaşması yapmak üzereler. Ancak TSK satın almadığı içinde dışarı satış yapmaları zor.
TSK da almıyor çünki vestel IHA işine israillilerle başlamış. Ben olsam bende almam.

Arıza çısından anka herondan kötü gibi görünüyor ama bayraktar ve vestel ler herondan çok daha iyi görünüyor.

Verimlilik açısından 3 Türk şirketide herona henüz yetişememişler. Örneğin;
heron ağırlığı 1100 kg civarı, 115 bg motoru var, 250 kg yük taşıyor ve havada kalış süresi 40 saat.(yüklümü yüksüzmü belirtilmemiş.)
Anka ise 1600 kg, 155 hp motor ama 230 kg yük taşıyor. Herona göre çok daha büyük, daha güçlü motoru var ancak nasıl oluyorda daha az yük taşıyor anlaması zor.!
Üstelik havada kalma süresi 24-36 saat olarak verilmiş. 24 yüklü, 36 yüksüz olsa gerek...

Tabi tayyibin damadı bayraktarı zengin etmek için anka yı kenara itmeleri yüzünden olsa gerek anka nın herona göre daha düşük kalması.
Anka tasarınımı lise projesi tasarımı gibi. Uçak değilde denizaltı yapmışlar sanki. hemen dibe insin diye deniz altı gibi yuvarlak ince uzun yapmışlar...
her neyse...
(10 Eylül 2017)

151297

1 Comment
Adanalı Yunus Adanalı Yunus
4 Mar 18 - 18:22
Herşeyin başı bu israil aq bıktırdılar varya
Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı