Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 25 Feb 18 - 17:41

SİHA : Silahlı insansız hava aracı.

Bayraktar ailesi (Baykar makina + kale ortaklığı) ve devlet kurumu TAI üretiyor.

Bayraktarın TB2, %93 yerli deniyor ve silahsız yani yüksüz olarak 24,5 saat havada kalıyor. Dünyanın en uzun havada kalan IHA larından. Gece görüşüde var. Merkezle bağ kopunca eve kendisi dönüyor. İniş, kalkış, seyrüsefer hep insansız ve otomatik. Yazılımı tayyipin damadı selçuk bayraktar liderliğinde gerçekleştirilmiş. 1 milyon satırdan fazla kod varmış.

Ben bayraktarların teknolojiyi aselsandan, TAI den, roketsandan filan araklamışlardır diyordum. Ama bu kesin değil. selçuk bayraktar, ihalar konusunda ABD de bir kaç yıl eğitim almış. Ancak yinede durum çok şüpheli.

akp başa geçip, dünya teknoloji liderlerinden aselsan, roketsan, havelsan ve TAI nın kontrolunu ele geçirdikten sonra bayraktar iha sı ortaya çıkıyor. Roketsanın güdümlü roketleri var. Bu güdümlü roketler aynen IHA gibi ilerliyorlar.

TAI ninde iha sı var. Bayraktar bunlardan sonra ortaya çıkıyor hali ile iha teknoloji geçmişi sıfır olan bayraktarların eğitim bile almış olsa bir kaç yılda dünyanın en gelişmiş iha larından biri ile ortaya çıkması gerçekçi değil. İhtimal sıfır değil ama yüksekte değil.

Birde ülkemizin durumuna da bakarsak "tek adam" devlet başkanının damadı bayraktarların temiz iş yapması mümkün görünmüyor. Üstelik bayraktarlarla ilgili rusların delillerle beraber sunduğu yasadışı işlemleri var. işid bizim sınırımıza komşu olduğu yıllarda Para için işid ile ortak tonla enerji işi yapmışlar. Yani bunlar temiz değil ve para için kafa kesenlerle tecavüzcülerle ortak iş yapmaktan çekinmiyorlarmış.

Üstelik bayraktar iha çalışmasına başlayınca, çoktan hazır olan anka ların ilerlemesi yavaşlatılıyor, yıllarca bekletiliyor. ANKA nın sahibi TAI devlet kurumu.
Ayrıca %93 yerli diyor ama incelenmesine izin vermiyor. %93 olayı palavramı gerçekmi belli değil.

TAI ninki ANKA.
Gece görüşü var, yerli en büyük SİHA, çok fazla silah taşıyabiliyor. İniş, kalkış, seyrüsefer hep insansız ve otomatik. 200 kg mermi yüklü halde 18 saat havada kalıyor. Yüksüz olarak 36 saatlik rekoru var.
1 yıl önce ilk operasyonunda 5 pkk lıyı temizledi.

Bu iki IHA nın üretimide, silahlarıda yerli. roketleri, roketsandan... Gündüz gece Görüş ve seyir cihazları, hedefleme ve vurma cihazları aselsandan

Yanlız 2 IHAnında motorları yabancı. TAI motor üretmek için yıllardır uğraşıyor ancak bildiğim kadarı ile hala sorunsuz güçlü bir motor üretilememiş. Şu an için 170 hp turbo şarjlı bir motorları üzerinde geliştirme yapıyorlar. Motor bitmiş ve kullanılıyor ancak tam güvenilirmi henüz belli değil.
IHA ların en büyük derdi, yüksek irtifada günlerce sorunsuz çalışabilen güçlü ama az yakan motor teknolojisi. Düşme sebeplerinin çoğu motorlardan.
2 IHA dada uydu iletişimi yok. Ancak aselsan bu yıl bu iş için bir cihaz geliştirmiş ve hazırmış. İsterlerse kullanırlar.

Dünyada şu an 6 ülke IHA üretebiliyor.

Son olarak geçen sene akıncı isimli yeni bir devlet SİHA projesi için ihaleye çıkıldı. Ne oldu bilmiyorum... zaten 2 tane SİHA n var ve tam sorunsuz değiller. İhaleyede yine bu 2 firma ve meteksan girmiş.. meteksan da sırtımızdaki siyasetçilerden erbil doğumlu Türkmen olduğu iddiasında olan (ancak ana dili gibi ibranice konuştuğu yakınlarınca söyleniyor, mason olduğu, karay yahudisi olduğu söyleniyor ve kuzey ıraka hakim olmak isteyen yahudilerin gözetiminde kuzey ırakta üniversite kuruyor. Kuzey ırak Türkmenleri randevu istediğinde vermiyor ama barzani- talabani ikilisi ile sürekli görüşüyor. Yahudi kuruluşu roma-COR kulübünün üyesidir.akp de ilk hükümeti doğramacının bilkentteki evinde kuruyor.) mefta "ihsan doğramacı" nın.
aynı firmalar üretecekse niye yeni proje...? kimbilir ne hesapları var...
(9 Eylül 2017)

05476

You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı