Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Yaşam
@saglikli-yasam | 16 Jun 18 - 18:22

Diş fırçalarken dikkat edilmesi gerekenler hususlar
1. Diş çürükleri nasıl oluşur?
Diş fırçalamak sağlıklı dişler için olmazsa olmaz bir gereksinimdir. Gün içinde tükettiğimiz besinler diş üstünde veya diş aralarında birikip kısa zamanda asite dönüşür ve bu asitler dişi koruyan tabakaya zarar vererek dişin zamanla aşınmasına ve aşınmanın ilerlemesiyle açılan çukurlarda bakterilerin ve yiyecek atıklarının tekrar birikip asite dönüşmesiyle derinlemesine çürükler oluşmasına neden olur. Sonuç olarak da bu çürükler diş köküne kadar ilerler ve ağrılara neden olmaya başlar.

2. Günde kaç kez dişlerimizi fırçalamalıyız?
Bu soruya verilen cevap yemek tüketim alışkanlığınıza göre değişmekle beraber genel olarak günde 3 defa fırçalanması yönündedir. Sabah kahvaltısından sonra, öğle yemeğinden sonra ve akşam yemeğinden sonra uyumadan önce.

3. Diş ipi kullanılmalı mı?
Yiyecek artıklarının diş aralarında da biriktiğini söyledik. Diş araları için diş ipi kullanmak gerekir. Diş fırçaları ön diş aralarını temizleyebilirken arka diş aralarında yetersiz kalıyor. Bu yüzden diş ipi kullanılması mecburi ve kaçınılmaz bir durum oluyor.

4. Dişler nasıl fırçalanmalıdır?
Fırçalama işine gelince, reklamlarda görünenin aksine diş fırçasının üstünü macunla doldurmak pek iyi bir yol değil. Çünkü diş macunları içerisinde florür gibi fazlası zarar olan birçok kimyasal barındırıyor ve bunlar fazla alındığı zaman vücudumuza ve başta dişlerimize zarar verebiliyor. Nohut büyüklüğünde bir miktar dişlerimizi köpürtüp üzerindeki kalıntıları almakta fazlasıyla yeterli olur. Dişler fırçalanıp macun tükürüldükten sonra ise temiz ve yıkanmış diş fırçasıyla tekrardan dişlerin fırçalanarak macun kimyasallarinin temizlenmesi sağlanabilir. Ve kesinlikle diş macunlarinin yutulmaması gerekir.

#dişler-nasıl-fırçalanır #diş-ipi-nasıl-kullanılır #florür #diş-macunlarında-florür #diş-temizliği-nasıl-yapılır #diş-sağlığı-nasıl-olmalı #diş-çürükleri-nasıl-oluşur

751222

7 Comment
İlayda Deniz İlayda Deniz
17 Jun 18 - 13:18
Diş ipi şart. Ben eskiden kullanmiyordm çok pişmanim keşke kullansaydim
Umut Bilir Umut Bilir
17 Jun 18 - 20:29
Macunsuz da sadece fırçayla yapilabilir o zaman o macunlar okadar zararliysa. Herkes zararli diyor da
Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Yaşam
19 Jun 18 - 17:54
UmutBilir Bir miktar macun kullanılmasında fayda var. Pek alakası olmasa da bir örnek verecek olursam yağlı elleri sabunsuz yıkayınca yağ %100 geçmez ve az da olsa yağlı kalmaya devam eder. Bu yüzden sabunla el yıkamak gerektiği gibi dişleri fırçalarken de az bir miktar macun kullanmak gerekli olacaktır.
Zeliha Yzgzl Zeliha Yzgzl
21 Jun 18 - 13:12
Bitkisel ürünler de var deneyebilirsiniz eczanelerde de bulunur
Zeliha Yzgzl Zeliha Yzgzl
21 Jun 18 - 13:13
Misvak kullanabilirsiniz. Düşünülenin aksine diş beyazlatmada faydası var 😊😊
Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Yaşam
22 Jun 18 - 23:54
zelihayg İşe yaradığını söyleyenler var. Fakat özellikle arka dişlerde ve diş aralarında dikkat etmek gerekir. Diş ipi mutlaka kullanılmalı.
Zeliha Yzgzl Zeliha Yzgzl
29 Jun 18 - 15:01
saglikli-yasam haklısınız
Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı