Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Teknoloji ve Bilim Haberleri Teknoloji ve Bilim Haberleri
@teknoloji-bilim-haberleri | 19 Jan 19 - 15:22

Fiber ve ADSL arasındaki fark nedir?
Evlerimizde interneti sıkça kullanıyor olsak da hala adsl ve fiber internet arasındaki farkı bilmeyen insan sayısı bir hayli fazla. Ve birçok kişi de bu farkı bilmeden evine internet bağlatmaya çalışıp sonradan pişman olabiliyor. Bu yazımızda sizlere fiber ve yalın internet (adsl) arasındaki farkı kısa ve net bir şekilde anlatacağız.

ADSL ve fiber internet arasındaki fark nedir?
Bu fark eve bağlanan internetin kablo yapısından kaynaklanan bir durumdur. Yalın internet dediğimiz adsl internet, bakırdan yapılan ev telefonu kabloları aracılığıyla bağlantı sağlar. Eğer bulunduğunuz evde ev telefonu kullanabiliyorsanız, aynı kablo üzerinden internet aboneliği başlatarak internet kullanabilirsiniz. Bu kablolar bakırdan yapıldığı için kablo uzunluğu arttıkça internet hızı da yavaşlar. Örneğin 16 mbps olarak satın aldığınız adsl internet, merkezden sizin daireye ulaşana kadar 10 mbps'e kadar da düşebilir. Tabi eğer mesafe uzaksa.

Fiber'de ise daha hızlı bir internet hizmeti sunmak amacıyla fiberoptik kablo denilen özel bir data kablosu tasarlanmıştır ve bu şekilde evlere hizmet verilmektedir. Fiber optik kablolar saç teli kadar ince cam tellerden oluşur ve saniyede 100mb'a kadar (100mbps) internet hızı sunabilir ve kablo mesafesi uzadıkça internet yavaşlaması da en aza indirgenmiş olur. Bu nedenle adsl internete göre veri kaybı daha az olur ve 16mbps olarak aldığınız fiber internet, en fazla 15mbps'e kadar düşer. Bu da adsl internetten daha kaliteli bir internet deneyimi yaşatır.

Eğer bulunduğunuz bölgede (mahalle veya sokakta) fiber internet kabloları döşenmiş ise bu hizmetten yararlanamazsınız. Özellikle ülkemizde yeni bir teknoloji olduğu için henüz her bölgeye bu hizmet verilemiyor ve müşteriler adsl paketlere yönlendiriliyor.
#fiberinternet #adslinternet #fiberoptik #internet

Fiber ve ADSL arasındaki fark nedir? Evlerimizde
031205

Yorumlar kapalıdır.



Other Shares

Recent Shares







Yukarı