Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan
Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 4 Feb 18 - 16:56

Yapay zekâ, şoförlerden önce doktorların işlerini ellerinden alacağa benziyor. tabi eczacı kalfalarıda var.

Doktorların görev tanımıda değişecek gibi görünüyor. Hastayı muayene edip teşhis koyacağına, hastadan bilgi alma uzmanı olacaklar.

Çünki yapay zekâ, hasta hakkında bilgiler detaylı girildikten sonra, doktorlardan daha isabetli teşhis koymaya başlamış.

Hali ile doktorun işi hastanın ve yakınlarının karşısına geçip, "Kardeşim neren ağrıyo, neyin var, ne zaman ağrıyor, ne yapınca oluyor, ne renk alıyor, hangi bölge" gibi soruları sormaktan ibaret olacak.

Bu durumda uzun süreli doktor eğitimlerine paydos, en fazla 3 ayda dr. olunur, 5 aydada prof :p

Biz yazılımcılar tüm insanları işlerinden edeceğiz öyle görünüyor.

Kendi anılarımdan örnek vereyim.

SSK genel müdürlüklerinde 3 serviste 12 kişinin yaptığı bir iş var.
Genelde azda olsa kuyruklarda oluşuyor.

Yazılımı yapıp yükledim, 3 servis 12 kişinin işi tek servis ve 2 kişiye düştü, gelen 10 saniyede gitti, kuyruk filanda kalmadı.
10 kişi boşa çıktı. tabi memur oldukları için işten atılmadılar...

Yapay zekâlar ise çalışan sayılarını sıfıra indirecekler... çoğu meslek çalışanı kaybolacak...

--------

Bu arada, bir üstte örneğini verdiğim deep patient isimli dr. yapay zekâ yı geliştiren ekip de, bu yazılımın teşhisleri nasıl doktorlardan daha isabetli koyduğunu bilmiyorlar.

Çünki yazılım, "öğrenen yapıya" sahip. Başlangıç yazılımı ekip neye göre davrandığını biliyor, ama hasta bilgileri her girildiğinde yazılım verileri inceleyerek öğreniyor ve kendine yollar belirliyor.
yazılım ve veri devasa boyutlara ulaşıncada hali ile neyi neye göre yaptığını belirlemenin imkânı yok.

yazılımı düşünün. Yapay zekâ demek sürekli karar veren demek yani onbinlerce if den bahsediyoruz.
Her bir modül onbinlerce if kapsıyor ve yüzlerce modül ve sürekli artıyor, her modül diğerini etkiliyor, ve kendi kendine modüllerde oluşuyor, devasa veri tabanı... Üstelik her bir modülü başka başka kişiler yazabiliyor, 2 günde yazılan şeyler değil bunlar. Zamanla gelişmiş, her yazılımcı bişey eklemiş, üst üste binmiş halada devam ediyor büyüyor. Başkalarının yazdığını çözmen gerekiyor.

Bırak yapay zekâyı, ortalama bir aptal ticari uygulama yazılımında bile bir hatayı bulmak kolay değil, bankada 2 gün uğraştığım zamanı hatırlarım..
(28 Ağustos 2017)

491114

4 Comment
Ayhan Taşıkıran Ayhan Taşıkıran
5 Feb 18 - 02:52
Hay bu yapay zekanın. kim niye izin verir anlamıyorum. Zenginlere kalacak dünya bu gidişle
Nur nur Nur nur
7 Feb 18 - 23:02
Eczacı kalfaları ne alâka 😂😂
Mehhat Mehhat
8 Feb 18 - 17:46
Nur5834, Ben örnek vereyim. Biliyorsunuz artık hastalara ilaç yazan doktorlar bunu el yazısıyla değil de bar kod bulunan bir kağıt ile hastaya veriyor. Eczacılar bu barkodu okuyarak ilacı bilgisayardan görüyor. İşte bankaların ATM'si gibi, içinde ilaç olan bir ATM düşünün. Doktorun size verdiği bar kodlu kartı o ATM'ye koyduğunuzda 7/24 eczaneye gitmeden ilaç alabileceksiniz. Eczanelerde daha az işçi çalışacak :)
Hasan Ali Hasan Ali
13 Feb 18 - 02:29
Nur5834, Yoksa siz eczacı kalfası mısınız Nur hanım? Ya da eczacı mısınız? Direkt oraya takıldığnıza göre 😊 mehhat bey güzel açıklamış bence
You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı