Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 26 Jun 17 - 12:14

İnanılmaz bir haber daha okudum sayın seyirciler.

Konu Gaz-Hidrat.

Bizim ülkeyi bilirsiniz, on yıllardır siyasetçiler, karadenizde petrol bulduk, antalya açıklarında gaz bulduk, batmanda yeni keşif gibi köylü kandıran haberlerle yüz milyonlarca doları çöpe atar dururlar.

Şimdi de 10 milyar dolarlık halkın parasını savaş uçağı projesi ile çöpe atacaklar. Tabi o 10 milyar doların ne kadarı kimin cebine girecek asıl hesap o. Yoksa niyet savaş uçağı değil.
Niyet o olsaydı verirlerdi projeyi aselsan, havelsan ve roketsana, onlar 5 senede dünya gelişmiş ülkeleri ile yarışır bir savaş uçağı üretirlerdi. Ama o zaman 10 milyar dolardan siyasetçiler faydalanamazdı.

Her neyse konu o değil.

En son karadenizde petrol bulsun diye brezilyada yerleşik bir şirkete 100 milyonlarca dolar verdik, hiç bir şey bulamadı.
Niye bulsun ki. Brezilya petrol üretip satan ülke, kendisi sana petrol satacakken, neden karadenizde sana petrol bulup müşteri kaybetsin. Zaten siyasetçinin derdi de büyük ihtimalle petrol bulmak değildi. Hem milletin gazını alıyorlar hem de o yüzmilyonlar birilerinin cebine giriyor...

Konu buda değildi... hemen özneye geleyim..

Gaz-Hidrat, geleceğin enerji kaynaklarından biri olarak biliniyor ve bizim denizlerimiz gaz-Hidrat ile dolu.

Ama biz, enerji konusunda dış ülkelere bağımlıyız.

Karadenizin dibi gaz-Hidrat dolu diye herkes biliyor. Türkiye hariç nerdeyse tüm gelişmiş dünya ülkeleri, karadenizde gaz-Hidrat çıkarma yöntemleri üzerinde çalışırken. Biz 40 yıl öncenin teknolojisini üretsin diye 10 yıl önce batmış olan isveçli SAAB şirketine önce "yerli arabamızı" üretsin diye para verdik şimdi de savaş uçağımızı üretsin diye anlaşma yaptık. 10 milyar dolar bağladık bu işe...

İnanılır gibi değil sayın seyirciler...

Japonya 1995 yılında başlamış gaz-Hidrat üzerine çalışmalara. Çabuk yanan gaz olduğu için kullanımı çok zor.
Ancak petrol fiyatları uçunca birde petrol azalıyor, gaz-Hidrat a odaklanmak şart oldu. Güvenli kullanım yolunu bulmak ve denizden çıkarma yöntemini geliştirmek gerekiyor.

Şu an biz ne yapıyoruz.
Devlet ve millet 15 yıldır neyle meşgul?
Kızlarımızın şortunun boyu ne olacak, kafası açık mı gezecek, tüm liseler ne zaman imam hatibe dönecek!!!! tek tek okulları imam hatiplere çeviriyorlar...

Karadenizde dünyanın enerjisi öyle yatıp duruyor.

Ne yapılacağını söyleyeyim. Ülkedeki tüm büyük ölçekli önemli maden arama izinlerini batılılara verdik. Milletin bundan haberi yok.
gaz-Hidrat arama çıkarma işini de batılılara verip onlardan satın alacağız... Yine başkasına mahkum olacağız... Ama millete pazarlarken tabi dünyanın en ileri ülkesi olduk diye pazarlanacak...

Kafayı yememek işten bile değil...

Aynı hikâye bor ve altın içinde geçerli... Arama ve işleme faaliyetini yabancılara sattık...

(Yazılma tarihi: 28 Mayıs 2017)

04992

Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı