Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 20 Mar 18 - 16:25

Meraklı olduğum ve kendimi bildim bileli araştırdığım pek çok konu var.
Tarih ve evrim bunlardan biri.

Tarih derken yakın tarih değil, ilk insanlara kadar olan geçmiş dönem.
Bizim eğitim sistemimiz hep batıdan sorgusuz sualsiz aldığımız bilgilerle dolu. Hep onların bakış açısını öğrenmişiz.
Askerde acemi öğrenci iken çalışmamız için bize askeri kitapçıklar verilmişti. Hepsi ikinci dünya savaşından kalma amerikalıların bizimkilere verdiği kitapçıklar.

Araştırdıkça, doğu kaynaklarını okudukça, bize öğretilenden çok farklı bir dünya ile karşılaşıyorum.

Batı kaynaklarına göre, onlar üstün ırk ve tüm dünyaya medeniyeti onlar getirmişler. Dünyanın merkezinde onlar var.

Ancak durum tam tersi.

Benim çok uzun süredir inandığım ise medeniyeti getiren iran ve hindistanı kapsayan bir şerit. Oradaki toplumdan medeniyet tüm dünyaya yayılmış.

Tabi bugünü kast etmiyorum. 5-12 bin yıl önce oralarda yaşayanları kast ediyorum. Çok şey değişti.

Son yıllarda teknoloji ve iletişimin gelişmesi sonucunda, tüm araştırmalara daha kolay ulaşabiliyorsunuz.

Her okuduğum yazı, bu düşüncemi kanıtlar nitelikte.
Tabi internette okuduklarınızdan, doğru olanla yanlışı ayırt edebilecek bilgi ve tecrübeye ulaşmanız gerekiyor.
Umarım bu tecrübedeyimdir.

Tek tanrılı dinlerinde bu bölgeden ortadoğuya geldiğini düşünüyorum.
Hindistan'da indus vadisinden başlayan tarihi gelişmeleri takip ederseniz, Ortadoğuda medeniyetin gelişmesi avrupada gelişmesi filan hep tarihsel bir sırayla.

Az önce okuduğum araştırmalarda yunanlıların bulduğu söylenen pek çok keşfin, çok daha önceleri ortadoğuda kullanıldığını gösteriyor.

Bilim doğudan batıya gelmiş.

Dinler konusunda tek eksik kalan parça ilk nerede tek tanrı var deniyor.

Benim sıralamama göre, hindistan pakistan arasındaki toplumda ilk olarak tek varlık var deniyor.
Sonra bu tek varlık görüşü oradaki toplumların iran ve ortadoğuya göçü ile batıya doğru geliyor. İbrahim ve Yuya (yusuf) peygamberler ortadoğu ve mısırda bu görüşü paylaşıyorlar. Mısırda Musa bu görüşü kabullenip museviliği tek tanrıyı çıkarıyor, sonra isa sonra Muhammed. Hep tarihsel sıralama var.

Ancak ilk tek tanrı var diye söyleyen tabi bilinen ilk söyleyen kuzey batı hindistanda budha.
Budha nın bulunduğu yıllarda MÖ 500 e dayandırılıyor.
O zaman tarihsel sıralama gerçekleşmiyor çünki bilgi toplumlar arası kabul görürken aradan yüzlerce yıl hatta binlerce yıl geçmesi gerekiyor. Öyle pat diye geçmiyor.

Hele MÖ yıllarında binlerce yıl geçecekki, bir kıtadan öbür kıtaya bilgi aktarılsın. Hem nüfus az, hem ulaşım iletişim yok.

Budhanın, musa peygamberden bir 1000 yıl önce bu konuyu açması gerekiyor ki, benim sav'ım gerçekleşsin. 1000 yılda hindistandan, ortadoğuya gelmesi normal.
Ama Musa MÖ 1300 deniyor. Budha MÖ 500.

Buda savımı çürütüyor.

Tabi MÖ tarihlerin yüzde yüz doğru olması beklenmez. Pek çok tarih, ya yeni bulgulara göre aslında 3000 yıl daha eski imiş gibi şeylerde çıkıyor.
Her yeni bilgi benim savımı destekliyor.

Aslında bu olay benim savımda değil ya, bunu bilen ve söyleyen dünyada binlerce kişi var fakat batı kaynaklarını hepimiz bildiğimizden, doğruyu bilip söyleyenler cılız kalıyor.

Budha nın bir özelliği var. Hisdistanın da öyle. Tabi hindistan derken hindistanın tamamını kast etmediğim bilinmeli. İndus vadisi ve kuzey ganj bölgesi. Hindistanda pek çok ırktan pek çok toplum var.
Ama tek varlığı söyleyenler eski vedik yazılarını tabletlerini yada hikayelerini anlatan, sanskritçeyi kullanan toplum. Onlarda indus vadisinde.

Oradaki toplumun içinden çıkıyor budha.
Budhanın bir özelliği var. Gerçekte budha denen kişi tek kişi değil. Budizmin kabul ettiği budha tek kişi... Budizmin kabul ettiği Budha peygamberde değil, kendisinin böyle bir savı ve iddiasıda yok. Ancak din ihtiyacı olan insanlar, adamı peygamberleştirmişler.

Budizmi bir kenara koyarsak, Budha tek kişi değil. Nirvana ya ulaşan herkes budha dır.
Nirvanaya ulaşmak demek bazı bilgilerin size doğaüstü bir şekilde gelmesidir. İşte bu bilgi içinde evrenin tek varlıktan ibaret olduğunu görüyorsunuz.

Nirvanaya ulaşan kişilerde, benim görüşüme göre indus vadisinde yaşayan IRK dan çıkıyor olmalı. Onların görünüşü tüm dünyadaki diğer IRKlardan farklı.
Kan grupları bile farklı.

Belli ki dünyanın geri kalanından daha gelişmiş bir maymun türünden evrilmişler.

Budizmin kabul ettiği budha tek ancak nirvanaya ulaşan ve varlığın tek olduğunu söyleyen kişiler tek değil. Budizmin kabul ettiği budha dan öncede vardır mutlaka, bugüne kadarda vardı.

Hali ile Budizmin kabul ettiği budha nın MÖ 500 yılında yaşamış olması bişey ifade etmiyor. Evrenin tek bir varlıktan oluştuğunu nirvanaya ulaşan herkes biliyor ve söylüyor. Bu kişilerde indus vadisi toplumu IRKından gelme olmalılar...

(Devamı bir sonraki paylaşımda...)

(26 Eylül 2017)

021116

Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı