Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Nedir Ne Demektir? Nedir Ne Demektir?
@nedir-ne-demektir | 22 Feb 17 - 03:58

Angut nedir ne demektir?
Angut, zoolojide (yani hayvanbiliminde): "ördekgillerden, göçmen kuşlardan olmakla birlikte Türkiye’nin birçok bölgesinde bulunan, angıt da denilen, kiremitrengi tüyleri olan, evcilleştirilebilen bir tür yaban ördeği." olarak geçer.

Sıfat olarak Türkçe'de argoya yerleşmiş ve halk arasında "ahmak, aptal, bön, kaba, budala, hödük" gibi anlamlarda kullanılır. Siz de çevrenizden "Angut gibi bakma" şeklinde sözler duymuşsunuzdur. Angut kuşunun iniş yaparken rüzgarı arkasına aldığı ve bu yüzden iniş sırasında yuvarlandığı söyleniyor. Evet, biraz sakarlık var ama diğer bir özelliğine baktığımızda aslında örnek alınacak bir kuş olduğunu görebiliriz. Tabi azıcık sakar diye de bunu fırsat bilip "Angut gibi bakma" demek alakasız kalıyor biraz.

Angut kuşunun eşi öldüğü zaman yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse bile gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmaz, kendisi de ölene kadar onun başucunda beklermiş. Dişi veya erkek fark etmez, iki taraf için de aynı bu durum. Ne kadar sadık değil mi? Aslında keşke tüm insanlar biraz angut olsa! Tabi o kadar abartmaya gerek yok ama sizce de güzel olmaz mı biraz da sadık olmak? Ama ne yazık ki bu özelliğini değil de "Angut gibi bakıyor" şeklinde anladık olayı insanlar olarak...

Angut nedir ne demektir? Angut, zoolojide (yani h
111494

1 Comment
İlayda Deniz İlayda Deniz
10 Jun 17 - 14:13
Birilerine angut diyerek bu hayvanlara baya hakaret ediyormuşuz ya. Gerçi biz hakaret niyetine kullaniyormuşuz, pek kullanmasak daha iyi olur sanirim :))
Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı