Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Mehhat Mehhat
@mehhat | 17 Jan 20 - 09:59

Yuh, Merkez Bankası yine faiz indirimine gitmiş. Nooluyor be! 😳

Faiz oranı en son %12 idi, şimdi 75 baz puan daha indirerek %11,25'e düşürülmüş. Buna rağmen dolar bir miktar düşmeye devam etmiş. Ya bu durum ileride patlak verecek hepimiz mayına oturmuş gibi harap olacaz (Allah korusun), ya adamlar ekonominin açığını bulmuş (bak bu olabilir), ya da son çare olarak sihir var işin içinde (simya da olabilir😮).

Normal şartlarda faiz yüksek olursa halk parasıyla iş kurup hem riske atmamak, hem de kendini yormamak için bankada faize koyup faiz geliriyle gül gibi geçinir. 100.000 TL'nin 1 aylık faiz geliri 2400tl idi geçen sene. Faiz oranları %24'e kadar çıkmıştı. Kimse iş kurmuyor, parasını faize atıp aylık 2400tl geliri cebe atıyordu. Asgari ücretten fazla kazanıyorlardı yani. Hem de en ufak bir iş yapmadan. Temiz para, Adanalıların deyimiyle cıncık gibi...

Faiz düştüğünde ise millet bu sefer faizden fazla kazanamadığı için ya dolar alır ya iş kurmayı bekleyenler dükkan dükkan gezip kendine iş kuracak bir dükkan arar. Çünkü dolar her sene kesin yükselir (şüphesi olan taş olur) ve faizden daha iyi ve daha güvenilir bir şekilde para kazandırır. (Çok olmasa da damlar işte 😏)

Bu yüzden bütün ülkelerde eğer banka faizleri düşerse, insanlar parasını faizden çıkarıp dolara çevirir. Ve haliyle dolar yükselir yükselir yükselir... Allahu Ekber dağlarıyla yarışır...

Ama bizde her ne oluyorsa %24'ten %11,25'e kadar kademe kademe indi ve dolar 5,95'lere kadar çıkmışken yine nasıl olduysa her seferinde düşe kalka 5,85'e kadar indi. 6 olamadı (ne ka' güzel).

Bu da yetmezmiş gibi merkez bankasının rezervi de yükseliyor geçen 2 seneye oranla. 80-90 milyar dolar iken, şuan 100 milyar doları geçmiş. (Yürü be koçum...)

Şimdi ben bu kadar güzel haberi anlattım amma, bunlar benim işime yaramıyor pek. Ne bankaya atacak, ne dolara çevirecek, ne de iş kuracak param var. Belki okuyan bir kişinin işine yarar. Ama insan okudukça seviniyor ha 😁
Yine de aklıma bir soru geliyor. Suriye'den falan para mı aldık nedir. Yoksa dış ülkelere ihraç ettiğimiz askeri techizatlardan falan mı... Bilmiyorum. Ama sevinmeye devam edeyim yine ben.
Nazar değmesin inşallah!!

51831

5 Comment
Mehhat Mehhat
17 Jan 20 - 10:02
Öz eleştiri: Eli klavyeye değen de ekonomist kesiliyor başımıza... 😁
Keremcan Keremcan
18 Jan 20 - 01:23
Hayırlısı neyse o olsun ülkemiz için
Aşık Ali Aşık Ali
18 Jan 20 - 02:10
Böyle devam eder inşallah ama herkes patlak verecek diyor. Hayat pahalılığı artıyor bunların yanında da. Birde işsizliğe çare bulsalar ya. İş olayını biraz batırdılar. Daha bugün twitterda herkes uçak bilet fiyatlarından ve doğalgaz faturalarından şikayetçiydi. Halka para dağıtılmalı biraz
Mehhat Mehhat
18 Jan 20 - 02:33
Alıntı: @Kkerem007
Hayırlısı neyse o olsun ülkemiz için
Amin inşallah...
Mehhat Mehhat
18 Jan 20 - 02:36
Alıntı: @asik_alii
Böyle devam eder inşallah ama herkes patlak verece
Faizler düşürülecek diye karar verilince özellikle youtube'da gördüğüm kadarıyla birçok ekonomi yorumcusu da dolar yükselecek 6.50 seviyelerine gelecek diyordu. Artık herkes o kadar emindi ki birçok kişi yatırımını dolara yapmıştı hatta. Daha sonra faizler indirildikçe doların düştüğünü görenler videoların altında isyankar yorumlarda bulunmuştu bizi yanılttınız kaybımız var diye. Yani kimsenin beklemediği bir durumdu. Hala da birçok kişi tarafından pek anlaşılabilmiş değil sanırım bu durum.
Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı