Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

İlginç Bilgiler ve Genel Kültür İlginç Bilgiler ve Genel Kültür
@ilginc-bilgiler | 19 dec 19 - 02:43

Parite Olayı
Olay, henüz döviz kurlarının uygulanmadığı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Kanada sınırındaki bir şehirde geçiyor.

ABD ve Kanada malum ki para birimi olarak "dolar" kullanmaktadır. Yalnız, her iki ülke de kendi paralarının daha değerli olduğunu iddia etmektedirler.

Şöyle ki Kanadalılara göre:
1 ABD Doları = 90 Kanada Cent'ine eşit.

Amerikalılara göre ise:
1 Kanada Doları = 90 ABD Cent'ine eşit.

Bir Amerikalı, bir gün cebindeki 1 dolarla dolaşmaya çıkar. Bir ara karnının acıktığını hisseder ve simit alır (Amerikan simiti). Simitin fiyatı 10 centtir. Cebindeki 1 doları simitçiye uzatır. Simitçi para üstü için cebinde bozuk para ararken cebinin bir köşesinde 1 Kanada doları bulur, onu verir (1 kanada doları 90 cente eşit ya hani!). Derken adam sınırı yürüyerek Kanada'ya geçer ve Kanada'da dolaşmaya başlar. Kaleme ihtiyacı olduğunu hatırlar. Girer bir kırtasiyeciye. Kalemin fiyatı da 10 Kanada centidir. Cebindeki 1 Kanada dolarını Kanadalı kırtasiyeciye verir. Kırtasiyeci de para üstü olarak 1 ABD doları uzatır adama. Adam oradan da ayrılıp evine geri döner.

Sonra düşünmeye başlar:
- "Yahu sabah evden çıkarken cebimde 1 ABD dolarım vardı, şimdi de 1 ABD dolarım var. Pekiyi simitle kalemin parasını kim verdi?"
(Alıntı)

Parite Olayı Olay, henüz döviz kurlarının uygulan
04830

Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı