Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

İlginç Bilgiler ve Genel Kültür
İlginç Bilgiler ve Genel Kültür
@ilginc-bilgiler | 10 Feb 19 - 10:00

Yaban Kazaları Neden V Şeklinde Uçar?
Yaban kazları "V" şeklinde uçarlar. Bilim adamları kazların neden bu şekilde uçtuklarını araştırmışlar. Araştırma sonucunda şu verilere ulaşmışlar; "V" şeklinde uçulduğunda, uçan her kuş kanat çırptığında, arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı sağlıyormuş. Böylece "V" seklinde bir formasyonda uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışları sonucu ortaya çıkan hava akımını kullanarak uçuş menzillerini yüzde yetmiş oranında uzatıyorlarmış.

Yani tek başına gidebilecekleri maksimum yolu grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlarmış. Bir kaz, "V" grubundan ayrıldığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü diğer kuşların oluşturduğu hava akımının dışında kalmış oluyor. Bunun sonucunda, genellikle gruba geri dönüyor ve yoluna grupla devam ediyor. "V" grubunun başında giden kaz hiç bir hava akımından yararlanamıyor. Bu yüzden diğerlerine oranla daha çabuk yoruluyor.

Bu durumda yorulunca en arkaya geçiyor ve bu defa hemen arkasındaki kaz lider konumuna geçiyor. Bu değişim sürekli yapılıyor; böylece her kaz grubun her noktasında yer almış ve aynı oranda yorulmuş oluyor. Uçuş hızı yavaşladığında gerideki kuşlar, daha hızlı gitmek üzere öndekileri bağırarak uyarıyorlar.

Gruptaki bir kus hastalanırsa veya bir avcı tarafından vurulup uçamayacak duruma gelirse; düşen kusa yardım etmek üzere gruptan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere hasta veya yaralı kazın yanına gidiyor. Tekrar uçabilene (veya eğer ölürse, ölümüne kadar) onunla beraber yaralı kuşu asla terk etmiyorlar. Daha sonra kendilerine başka bir kaz grubu buluyorlar.

Hiçbir kaz grubu, kendilerine bu şekilde katılmak isteyen kazları reddetmiyor. İnsanlar, kazların bu düzenini örnek alsaydı; Belli bir hedefe ulaşmak için bir araya geldiklerinde, birbirlerinden destek alarak hedeflerine daha kolay ve çabuk erişirlerdi. Aynı yöne giderken bilgi alışverişini ve işbirliğini sürekli kılardı.

Görevlerini, yeri ve zamanı geldiğinde başkasına bırakmak gerektiğini bilirdi. İlerlemek ve yol almak için başkalarının uyarılarına gereksinim duyardı.
(Alıntı)

361453

3 Comment
Adanalı Yunus Adanalı Yunus
11 Feb 19 - 22:58
Çok ilginç gerçekten. Hayvan deyip geçiyoruz ama bizim mühendislerin belki aylarca belki yıllarca araştırıp bulduğu formülleri şu hayvanlar kendi kendine yapıyor. Allahım sen nelere kadirsin...
Güzel Gamze Güzel Gamze
15 Mar 19 - 22:22
Belgeselde anlatmışlardı. Enerji tasarruf etmek için en iyi yöntem buymuş. Allah ne güzel yaratmış. Nereye ne zaman nasıl gideceklerini çok iyi biliyorlar
İlginç Bilgiler ve Genel Kültür İlginç Bilgiler ve Genel Kültür
5 Apr 19 - 03:47
GuzelGamze33 evet enerji tasartufu için yapıyorlar. Öndekiler yorulunca arkaya geçiyor, onun yerine sıradaki öne geçiyor. Çok ilginç ve şaşırtıcı
You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı