Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Hasan Ali Hasan Ali
@hasan-ali | 5 Jan 19 - 02:36

Asgari ücret arttı. Tam 2020 lira oldu. Asgari ücretle çalışanlar hemen sevindi tabi. Artık daha fazla para alacaz ve daha mutlu yaşayacaz dediler. Oysa bu maaşa zam gelene kadar nelerimizi aldılar diye düşünen yok.
Neyse, şimdi zam geldi tabi. Peki bundan sonra rahat mı yaşicaz? Tabi ki hayır. Daha ilk günlerden yeni zamlar gelmeye başladı. Köprü geçiş ücretleri arttı. Avukatlık masrafları arttı. İnternet fiyatları arttı. Poşetler bile paralı oldu.

Vatandaş 25 kuruşuj hesabını yapar oldu. 25 kuruş vermemek için poşet almaz oldular. Alanlar da eşyalarını eve götürdükten sonra poşeti iade etmiş. Bizim insanımız böyle kurnazdız. Birilerinde çıkıp diyor ki halk çevreye karşı duyarlı oldu poşet kullanımı %70 azaldı. Yarın poşetleri bedava yapın yine adam başı 3 5 tane almazlarsa bende bir şey bilmiyorum.

Osmangazi köprüsü de 71 liradan 103 liraya çıkmış. 32 lira zam mı yapılır? Sınıfı yüksek olan bazı araçlarda ise 300 liraya geçiliyormuş. Gidiş geliş 600 lira. Yok daha neler. Ticari araçlar içinse bunlar neyden kazanç sağlicak böyle? Tabi sözleşmede 1.sınıf araçlarınki 40 dolar olarak yazıyormuş bir de. Yani 200tl olması gerekiyormuş da onlar 103 yapmış. Kim bilir sözleşme ne zaman hazırlanmış. Doların 3 lira olduğu zamandır desem yine fazla oluyor. Heralde doların 2 liraya düşeceğini falan öngörmüşlerdir belki. Bilemiyorum.

Avukatlık ücretlerine gelince fiyatlar aklımda değil ama danışmanlıl ücreti bile 800 küsür liraydı yanlış hatırlamıyorsam. İnsan danışmaya korkar. O yüzden çevrenizle iyi geçinin derim. Avukatlık olmayın.

Ve bunlar daha başlangıç. Yaz ayları gelmeden bu aldığımız para da yetmemeye başlicak ve yine sızlanıp duracaz zam yapın diye. Gelecek sene yine zam yapılacak yine aynı şey sürüp gidecek. Aslında değişen bir şey olmuyor. Biz hep aynı kalıyoruz. 1400 liradan 1600 liraya çıktığında ne kadar da sevinmiştik değil mi?

Gece gece ne uzun yazmışım be. Baban da mı yazardı senin be hasan 😁

271474

2 Comment
Selmacık Selmacık
6 Jan 19 - 12:49
Çok doğru konuşmuşsun. Ama hayat sıtandartı olarak bakıncaeskilere göre biraz daha rahat ve lüks yaşıyoruz. Milim milim de olsa idare edecez artık
İlayda Deniz İlayda Deniz
6 Jan 19 - 18:42
Ağzınıza sağlık ama fazla da konuşmamak gerek. Nasılsa dinleyen yok. Nasılsa değişen yok hep aynı çemberde dönüp duruyoruz hasan bey
Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı