Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Buse Ö.
Buse Ö.
@buse34 | 15 Aug 17 - 14:16

Ahlak yalnızca kadınlara mı özgü?
Geçen bir paylaşım gördüm. "Bir erkekten nasıl telefon numarası alınır?" diye. Biri de yorumda "hiç uğraşmana gerek yok, istersen hemen verir zaten" yazmış.

İşin kötü tarafı yorum yazan haklı. Bir kız bir erkekten telefon numarası almak istiyorsa bunu kendisinden istemesi yeterli. Hatta bazı durumlarda istemesine bile gerek yok, iki defa göz göze gelirse kendisi istemeye gelir zaten.

Peki neden böyle? Ahlak yalnızca kadına mahsus bir şey mi? Neden 10 erkeğe telefon numarasını veren kadın kötü oluyor da, 10 kıza numarasını veren erkek normal karşılanıyor. Hatta övgü alıyor!

Aynı şekilde daha önce evlenip boşanmış bir kadın neden evlenip boşanmış bir erkeğe kıyasla kullanılmış gibi karşılanıyor. Oysa iki durum da eşit olmalı. Bu ayrım insanlığa sığar mı? Sığmaz.

Bu yazıyı okusalar beni hemen feminist ilan ederler. Öyle feminist falan değilim. Sadece her insanın eşit olması gerektiğini, insanlara ayrım yapılmaması gerektiğini söylüyorum.

Kaldı ki kadınlar, Allah'ın erkeklere bir emanetidir. Emaneti hor görmek, hayatı zindan etmek, yaşam alanını kısıtlamak, üzmek vs... bu emanete ihanettir.

9111374

9 Comment
Hasan Ali Hasan Ali
15 Aug 17 - 16:59
Kısmen haklisiniz diyorum çünkü şöyle birşey de var. Tabi siz akli başinda mantikli hareket edebilen ve düşünebilen bir kişisiniz gördüğüm kadarıyla. Kendinize hakim olabiliyor ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilincindesinizdir. Ama ülke geneline baktığımız zaman ne yazık ki kadınlarımız, kızlarımız hala yetersiz eğitim seviyesinde. Ve bunların gerçekten kontrol altında tutulması lazım. Altını çiziyorum "baskı veya zorbalık göstermek değil" kastım, insani bir şekilde kontrol etmek. Yoksa her türlü belayı açarlar ailelerinin başına. Yoksa her insanin özgür olması gerekir tabi.
İlayda Deniz İlayda Deniz
15 Aug 17 - 19:52
Kesinlikle her kelimene katiliyorum busecim. Çok güzel yazmışsın eline sağlık. Ben de hep bunu eleştirmek istemişimdir ama yazamadim biturlu. Faceden falan yazmiştm ama arkadaş sayım az diye pek gören de olmamişti. Burda herkese açik paylaşiliyor umarim daha çok kişi gorur
Keremcan Keremcan
15 Aug 17 - 23:51
Gördük evet :)
Buse Ö. Buse Ö.
16 Aug 17 - 14:19
Neyi gördün keremcan? :)
Buse Ö. Buse Ö.
16 Aug 17 - 14:21
İnş ilayda.

Hasan ali, kimin nasil olduğunu kimse bilemez, bu yüzden herkesi ayni genellemeye koymak doğru değil. Kaldi ki insan değil de hayvan bile olsa eşit bir yaşam yaşamasi gerekir.
serhat akin serhat akin
16 Aug 17 - 23:44
Bir erkek olarak seni tebrik ederim buse.mükemmel konuşmuşsun valla
Buse Ö. Buse Ö.
17 Aug 17 - 00:19
İyi niyetin için teşekkür ederim serhat :)
Zeynep028 Zeynep028
17 Aug 17 - 14:15
Ben de tebrik ederim sizi, çok güzel bir yazi olmuş. Ama umursayan olur mu bilinmez.
serhat akin serhat akin
18 Aug 17 - 21:19
Rica ederim buse hanım. Doğru lar acı da olsa gerçeği en başta söylemek en güzeli.
You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı