FORUM SOSYAL SOHBET OYUN

Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

Sedir Ağacı Fan Sedir Ağacı Fan
@sedir-agaci | 25 Aug 17 - 16:21

Bu günlük haber okumak çok sinir bozucu bir olay ama alışmışız bi kere.

Ülke borcu son 20 yılda 3 katına çıkmıştı bunu yazmıştım.

kredi kartları ile, taksitli alışverişle, araba ve evleri taksitli alışla, elektroniği taksitle derken kendimizi gırtlağa kadar borçlandırdık.

tabi biz yerli bankadan alıyoruz borcu, bankada gidip yurt dışı bankadan para alıp bize veriyor. hali ile yurt dışına borçlanıyoruz.

Kendimizi gırtlağa kadar borca soktuk.

Devletde boş durmadı çocuklarımıza bırakmamız gereken zenginliği durmadan satıyor ve üstüne ülkenin yaptırdığı yol, tünel, köprü gibi işleri yabancılara yaptırıp devlet garantisi veriyor. Devlet garantisi demek vergilerle ödenecek demek yani yine halk ödeyecek.

Devlet çocuklarımızıda borca sokuyor.

Yetmiyor devlet banka kredilerinede devlet garantisi vermeye başladı. yani ahmetin çektiği 500 milyon dolarada devlet garantisi veriyor. Ahmet battım ödemiyorum deyince o borcuda çocuklarımız ödeyecek.

Yetmiyor, böyle giderse devlet torunlarımızı bile borçlandıracak.

Ülkede 20 yıl önce borçlu 10 kadar şehir varken, şu an borçlu olmayan şehir sadece 2.

Tüm şehirlerimiz borçlu durumda. Bu ölçüm için şehirdeki tasarruf ve toplam borç farkına bakılıyor. eksi ise şehir borçlu. 20 yıl önce nasıl ölçülüyorsa, şimdide aynı yöntemle ölçülüyor.

Ama devlet farketsin, bu ölçüm yönteminide değiştirip, tüm şehirleri borçsuz gösterir, sonrada halka, işte tek borçlu şehrimiz kalmadı diyerek havasını atar.

Sırada demiryollarımız var, onları satmaya başlıyoruz... derken göllerde satılacak...

(7 Ağustos 2017)

14529

1 Comment
Buse Ö. Buse Ö.
25 Aug 17 - 16:42
Birşey soracam size. Ülke borcu diyorsunuz da hep. Zaten her ülkenin borcu yok mu. Avrupa ülkelerinin borcu bizimkinden fazla. Sürekli ödeniyor bu borçlar, sonra geri alınıyor. Daha önce de borçlar sıfırlandı denmişti. Ama normal olarak geri alındı. Bu böyle devam ediyor. Borcun kötülüğü nerde ben pek anlayamadım
You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı