MSC

Mehhat Mehhat
@mehhat | 12 Tem 18 - 01:16

Dolar aldı başını gidiyor!
Herkesin beklediği bir şey vardı, o da politik belirsizliğin ortadan kalkmasıyla Türk Lirasının değer kazanacağı ve dolar karşısında da hızla yükseleceği idi. Seçim bitti ve yeni kabine açıklandı.
Ama beklenen olmadı.
Türk Lirası dolar karşısında değer kazanmak yerine değer kaybetmeye devam etti ve son birkaç gündür de hızla değer kaybetmeye devam ediyor.

Dolar hızla 4,84 TL'ye kadar yükseldi. 5 TL olmadan hükümet bir el atmazsa yıl sonu beklenilen değeri 6 TL civarı olacaktır diye düşünüyorum. Bu açıdan bakıldığı zaman ekonomistlerin de söyledikleri ortak bir noktaya varıyor, o da IMF!

IMF'den borç alırsak ne olur?
Eğer IMF'nin eline düşersek işte o zaman doların yükselmesinden daha ciddi sorunlarımız olabilir.
Hatta olacaktır da...
Çünkü IMF aynı gezegende yaşadığımız için dostani bir şekilde vermiyor paraları.
En kaba taslak haliyle bir anlaşma maddeleri var ki o da "Eğer size borç vereceksek, ülkenizin yönetiminde söz hakkımız olacak" sözüne eşdeğer bir anlaşma madde.

Diğer yandan IMF her ne kadar kendi başına çalışan bir oluşum gibi düşünülse de başlı başına ABD anlamına geliyor ve IMF'nin bizim üzerimde en ufak hakkı olması, bunu son damlasına kadar, hatta fazlasıyla kullanacakları anlamına da geliyor. Bu da Türkiye'nin bir miktar daha ABD'nin esareti altında kalacağı anlamına geliyor.

Dolar yükselecek mi? Dolar düşecek mi?
En sık sorulan bu iki soruya şu anki duruma göre kendi düşüncelerimle cevap verecek olursam tek bir cümlelik bir soruyla cevap veririm:

Doların Türk Lirası karşısında değer kazanmasını sağlayan birçok faktör varken ve değer kaybetmesi için de yeterince çalışma yapılmıyorken dolar neden düşsün?

4 Yorum | 6 Beğeni | 265 Tıklanma
Sms Whatsapp


4 Yorum
İlayda Deniz İlayda Deniz
12 Tem 18 - 20:05
Of ya iyice kötüleşiyor korkuyorum artık 😓
Adanalı Yunus Adanalı Yunus
13 Tem 18 - 01:26
Bu daha neyki 6ya da çıkacak görün bakın
Hasan Ali Hasan Ali
14 Tem 18 - 01:38
Mecbur müdahale gelecek yoksa kriz çıkar geri dönüşü hiç kalmaz
Mehhat Mehhat
17 Tem 18 - 16:43
Bu yazıyı yazdığım 12 temmuz tarihinden beri 4,83 ortalamasında dolanıyor. 4,95e kadar çıktığı da oldu, 4,75e düştüğü de. Dayanmaya çalışıyor. Çünkü eğer 5,0ı görürse patlak verir ve 6 TL'ye doğru yol almaya başlar hızla.

Yorum yapabilmek için: GİRİŞ YAP

Hesabın yoksa: KAYIT OL


Diğer Paylaşımları