FORUM SOSYAL SOHBET OYUN

Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

İlginç Bilgiler ve Genel Kültür İlginç Bilgiler ve Genel Kültür
@ilginc-bilgiler | 15 Mar 17 - 17:44

Görme engelliler/özürlüler rüya görür mü?
Yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki bütün insanlar rüya görebiliyor. Yani doğuştan görme engelliler/özürlüler de rüya görebilir. Herkesin de tahmin edebileceği gibi görme yeteneğini kaybeden insanların zaman içerisinde diğer duyuları oldukça gelişir. Hatta kimi uzmanlar tarafından "süper duyu" olarak adlandırılır bu durum. Görme engelli insanlar günlük yaşamda bu duyularla algıladıkları şeyler sayesinde rüyalarında koku, ses, dokunma gibi hislerin ağırlıkta olduğu deneyimler yaşarlar. Yani gören insanlar gibi gördükleri rüyalar görsel öğeler içermeyebilir. Bu da onların ne zaman kör olduklarıyla ilgilidir.
Eğer görme engelli olan bir kişi, görme duyusunu beş (5) yaşından önce kaybetmişse (doğuştan görememe durumu da buna dahildir), bu kişinin rüyalarında görsel öğeler bulunmaz. Tabi bu konuda çok az sayıda istisnalara rastlanmıştır. 1928 yılında Hollanda’da yayınlanan bir raporda görme duyusunu beş yaşından önce kaybetmiş altı ilkokul öğrencisinin rüyalarında çok az da olsa görsel öğeler bulunduğu belirtilmiştir. Ama bir insan doğuştan görme özürlüyse rüyaları kesinlikle görsellik içermiyor. Görme duysunu kaybettiğinde 5-7 yaş arasında olan bir kişinin rüyalarında görsellik olabilir de olmayabilir de. Bu biraz da hatırlamaya bağlı. Yedi yaşından sonra görme duyusunu kaybeden bir insan ise ne kadar uzun süre ve ne kadar çok şey gördüğüyle orantılı olarak rüyasında görüntülere rastlayabilir.

Kısaca, görme engelli insanlar da rüya görebilirler. Doğuştan görme engelliler veya 5 yaşından küçükken görme duyularını kaybedenler görsel değil, dokunma ve hissetme olarak görenlerden farklı deneyimde rüyalar görürler. 5 yaşından büyük olup görme duyusunu kaybedenler ise yaşına ve gördüğü şeylerin çokluğuna bağlı olarak görsel öğe içeren rüyalar görebilirler...

04594

You need to login to comment. LOGIN

If you do not have an account, sign up. REGISTER


Other Shares

Recent SharesYukarı