Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

İlginç Bilgiler ve Genel Kültür İlginç Bilgiler ve Genel Kültür
@ilginc-bilgiler | 18 Mar 18 - 16:13

Ayakta Su İçmek Zararlı Mıdır?
Peygamber efendimiz ayakta su içmeme hususunda bizi uyarmıştır. Bu öğütün, özüne bakıldığında bizim sağlığımız için etkileri çok büyüktür.

Bir hadiste ayakta su içmenin zararına şu şekilde işaret etmiştir;
"Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi, içtiği suyu şüphesiz ki geri kusardı. (Abdürrezzak 10/427 hadis 19588)".

Yine aynı konu ile alakalı olarak;
"Sizden biriniz ayakta su içmesin. Her kim unutur da içerse kusmaya çalışsın" buyurmuştur. (Müslim eşribe Hadis 116)".

Peki tıp ne söylüyor ayakta su içmek konusunda?
İnsan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insan eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçer. Midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen bir oluk bulunur. Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek zaten devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını (pilor) geçerek 12 parmak bağırsağına (duodenum) geçer.

Eğer insan sıvı gıdayı oturarak içerse bunlar önce midede birikir asitle karışarak mikropları ölür ve sonra 12 parmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera da dâhil olmak üzere bir çok insan hastalıklarından korunmuş olur.

Ayakta Su İçmek Zararlı Mıdır? Peygamber efendimi
242250

2 Comment
Zeynep028 Zeynep028
20 Mar 18 - 19:26
Evet bu bilgi doğru daha önce de bir doktor söylemişti televizyonda
Buse Ö. Buse Ö.
21 Mar 18 - 13:19
Ben dikkat ediyorum. Hatta sadece su değil özellikle diğer içeceklerin de ayakta içilmemesi gerekir meyve suyu kola falan. Hatta meyvenin kendisini bile. Sonuçta onun suyu mideden akip geçer temizlenmeden
Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı