Haber,sohbet,sağlık,hikaye,MSC

İlayda Deniz İlayda Deniz
@ilaydaa | 5 Jul 17 - 00:11

İnsanlar neden acı çekmeyi sever?
Madem admin yazar istiyor, ben de şimdiden ufaktan ufaktan yazı yazmaya başlayayım dedim. Gerçi daha önce de yazıyordum ama öylesine... Şimdi konulu yazmaya çalışayım bildiklerimi.

İlk konu olarak "insanlar neden acı çekmeyi sever" başlığını seçmem planlı değil, tamamen anlık olarak aklıma gelmesiyle yazmaya karar verdim.. Psikolojiden çok fazla anlamasam da bu konuda okumayı ve bilgi edinmeyi seviyorum. Zaten insan psikolojisi öyle karmaşık bir şeydir ki, anladım diyebilmek tamamen delilik olur bence.

Neyse, fazla uzatmadan asıl konuya döneyim ben, konuşmayı çok sevdiğim için biraz fazla uzatıyorum sanırım, belki de roman yazmaya çalışmalıyım ne dersiniz? :)
Bak hala konuşuyorum...

İnsanlara dikkat ettiyseniz çoğunluk bir kısmı sürekli kendilerini acıların çocuğu gibi anlatır. Hayat hep onlara çelme takmıştır, "hiçbir" istedikleri olmamıştır ve çok şanssızlardır. Sürekli üzülüp dururlar ve bir şeyleri yapamamaktan yakınırlar. Ama bunları sorumlusu kendileri değildir. Çünkü onlara göre neredeyse herkes onlara karşı olduğu için bu böyledir. Bir şeyleri başaranlar ise hep başkalarından destek alıp bedavaya iş güç sahibi olmuştur.

Ama tam olarak öyle değil!

Evet, belki birileri size engel oluyordur. Belki birkaç kez deneseniz de bir şeyleri başaramıyorsunuzdur, belki o başaranlara biraz destek geliyordur. Ama bu, gerçekten milli piyangodan çıkan büyük ikramiye değil. Birçok başarılı olan arkadaşım oldu hayatta. Hepsi de yemeden içmeden çalışıyor gözlerimin önünde. Ben haftada bir günlük pazar tatilim var diye dinlenirken bile onlar çalışıyordu. Ben akşam işten eve yorgun gelip ayaklarımı uzatıp dinleneyim derken bile onlar hep koşuşturdu. Ben biriyle küstüğüm zaman onunla konuşmaya (barışmaya) çekinirken, bu arkadaşlarım hemen özür dileyip onlarla bir şekilde aralarını düzeltmeyi bildi.

Kısacası sorunu kendimizde bulmalıyız. Tembelliğe o kadar alışmışız ki, biraz gayret edince sanki çok çabalayıp bir şeyler başaramadık sanıyoruz. Ve en önemlisi de elimizdekilerin değerini bilmeyip hep başka şeyler düşünerek zaman kaybediyoruz. Önce elimizdeki işi, insanı, sevgiyi, parayı, inancı, her ne olursa olsun kıymetini bilip umutsuzluğa kapılmadan ilerletmesini bilmeliyiz. İşte o zaman önümüzde engel kalmaz. Çünkü önümüzdeki en büyük engel olan kendimi kaldırmış oluruz yolumuzdan. Unutmayın, şans diye bir şey yoktur, kaderiniz sizin elinizdedir...

981301

9 Comment
Aşık Ali Aşık Ali
5 Jul 17 - 16:11
Tebrik ederim güzel bir yazı olmuş. Bilgi olarak biraz daha dolgun olabilirdi ama ilkin günahı olmaz zaten :)
İlayda Deniz İlayda Deniz
5 Jul 17 - 22:18
Teşekkür ederim. Aslında yazmaya başlarken öyle hayal etmiştim ama sonra toparlayamadım. Ama gerçek olan şu ki, anlatacak kadar değilim. Bildiklerimi düzgü cümlelerle fazla anlatamıyorum. O yüzden bilgi içerikli yazılarda biraz zayıflığım olduğu doğrudur :)
Buse Ö. Buse Ö.
5 Jul 17 - 22:19
Valla okudum hepsini. Güzel anlatmışsın eline sağlık. :)
İlayda Deniz İlayda Deniz
5 Jul 17 - 22:36
Teşekkür ederim buse. Sen de yaz uzun bişeyler, güzel oluyor :)
Buse Ö. Buse Ö.
5 Jul 17 - 22:50
Denicem zaten. Eskiden hep yazmayi düşünürdüm ama müsait ortam da yoktu, üşeniyordum da. Şimdi madem siz de yaziyorsunuz boyle, fırsatı değerlendirmek gerel değil mi? :)
Keremcan Keremcan
6 Jul 17 - 01:26
Guzel olmuş eline sağlık :)
İlayda Deniz İlayda Deniz
6 Jul 17 - 23:13
Teşekkür ederim keremcan. :)

Evet buse, burda da yazmazsak nerede yazacaz başka :)
Hasan Ali Hasan Ali
8 Jul 17 - 15:00
İnsan psikolojisi gerçekten çok karmaşık bir şey. Bir de toplum psikolojisi var, onu da biraz araştırın bence, belki bir sonraki yazınızın konusu toplum psikolojisi olur :)
İlayda Deniz İlayda Deniz
8 Jul 17 - 22:38
Teşekkür ederim hasan ali :)
Yorumlar kapalıdır.Other Shares

Recent SharesYukarı