MSC
Teknoloji ve Bilim Haberleri Teknoloji ve Bilim Haberleri
@teknoloji-bilim-haberleri | 6 Ara 18 - 02:25

Uzay yolculuğu ve Mars'a seyahat
Uzay yolculuğu denince birçoğumuzun aklına tabii ki de Mars'a seyahat etmek gelir. Başta Amerikalı NASA ve SpaceX firmaları olmak üzere birçok şirket bu konuda ilk adımı atıp bu alanda öncü olmak adına elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bu alanda yine en fazla bütçe harcayan Amerikan Uzay Ve Havacılık Dairesi NASA, Mars'a seyahatin 2030'lu yıllarda mümkün olabileceğine dair açıklama yaptı.

Mars'ın keşif tarihine bakacak olursak 1964 yılında ilk defa Mars!a "Mariner 4" adlı uzay aracı gönderildi. Mariner 4, Mars'tan Dünya'ya yirmi bir fotoğraf gönderdi ve bununla beraber insanların Mars ile ilgili bilgileri, ilgileri ve planları gelişti. Mars'taki hava durumu, güneşin saat kaçta doğacağı ve mevsimi gibi bilgiler edinildi. 1996 yılındaki yüzey aracı ve uydu denemeleri ise bu tarihe kadar düzenlenen Mars görevlerinin en başarılılarıydı. NASA'nın "Mars Global Surveyor" adlı uydusu Dünya'ya 240 bin fotoğraf gönderdi.

2011 yılında ise yüzey araştırmaları yapması için Curiosity adlı araştırma aracı Mars'a gönderildi. Curiosity'nin amacı Mars'ın yaşanabilir bir ortam olup olmayacağını bulması ve bununla ilgili kanıtları Dünya'ya yollamasıydı. Mars'ta organik madde bulunması ise Curiosity'nin en önemli keşifleri arasındadır.

Son olarak ise 2016 yılında 829 milyon dolara mal olan InSight uzay aracı geçtiğimiz yıl (2018) 5 Mayıs tarihinde uzaya fırlatılmış ve 6 buçuk aylık yolculuğun ardından 26 Kasım 2018 tarihinde başarıyla Mars'a indirilmiştir.

Mars'ta hayatta kalma çabası, belki Dünya'da hiç ihtiyacımız olmayan daha ileri tekniklere sahip olmamızı sağlayacak. Belki de bütün evrene yayılmamızı olanaklı kılacak. Bütün bunların ilk adımı Mars keşif çalışmaları ile atılacak.
#mars #seyahat #turizm #spaceX #nasa #Curiosity #InSight #uzay-turizmi #mars-turizmi

2 Yorum | 4 Beğeni | 39 Tıklanma
Beğen
Yorum
Sms Whatsapp

2 Yorum
Hayata Gülümse! Hayata Gülümse!
10 Ara 18 - 00:59
Dünyada düzgün yaşayamadık marsta nasıl yaşicaz. Bide ordakilerle burdakiler birbirine savaş açar 100 yıl sonra. Al başına belayı
Cevap yaz
Umut Bilir Umut Bilir
12 Ara 18 - 03:55
Erteleyip duruyorlar. Bakalım biz görecek miyiz marsa gitmeyi 😁
Cevap yaz

Yorum yapabilmek için: GİRİŞ YAP

Hesabın yoksa: KAYIT OL

Diğer Paylaşımları
İnternetten okuduğumuz haberler ne kadar doğru? Twetter üzerinde yapılan bir araştırmaya ...
180 Tıklanma
Kanadalı bilim insanları kan grubunu değiştiren teknik geliştirdi British Columbia Üniver...
107 Tıklanma
Facebook'taki 50 milyon kişiye ait bilgiler seçim kampanyasında kullanıldı. 50 milyon kiş...
180 Tıklanma
Yeni nesil gizli kameralı akıllı telefonlar Mobil cihazlar hız kesmeden gelişmeye devam e...
124 Tıklanma
Dünya düz ise, Mars da düz mü? Son zamanlarda Dünya'nın düz olduğuyla ilgili haberler çok ...
171 Tıklanma

Türkçe / English
Ceptekiler.Com - v2018.07
Hakkımızda Lisans S.S.S T.S. Sözleşme İletişim